16. 05. 2014
„REČNIK KORUPCIJE“
„Rečnik korupcije" je elektronska publikacija ANEM-a, realizovana u okviru projekta „Ilustrovani rečnik korupcije" koji ANEM sprovodi u partnerstvu sa Agencijom za borbu protiv korupcije a uz finansijsku podršku Evropske unije.
U saradnji sa prof. dr Čedomirom Čupićem i Zlatkom Minićem, ekspertskim konsultantima na projektu i autorima Rečnika, ANEM je ovom publikacijom pružio građanima i medijima još jedno sredstvo za edukaciju o najvažnijim pojmovima iz oblasti korupcije i anti-korupcije. Prethodno je, u okviru projekta, ANEM uradio radio i TV serijal „Ilustrovani rečnik korupcije", koji se takođe na edukativan način bavi ključnim pojmovima iz te oblasti, bliže ih objašnjavajući kroz ilustracije odgovarajućim lokalnim pričama koje građani mogu jednostavnije da razumeju i prepoznaju u svojoj sredini. I Rečnik i serijal, pored obrazovne svrhe, imaju i važnu ulogu u podsticanju građana i medija da se aktivnije uključe u borbu protiv korupcije.
Rečnik sadrži 26 pojmova. U pripremi Rečnika pošlo se od 20 najznačajnijih termina koji su obrađeni i u navedenom serijalu, a to su: pantoflaža; mito; poklon; trgovina uticajem; kumulacija funkcija; svrsishodnost trošenja javnih sredstava; javna rasprava; imovinske karte funkcionera; transparentnost rada organa javne vlasti; integritet institucija; uzbunjivač; predstavka; nepotizam i kronizam; sukob interesa; odgovornost u radu funkcionera i institucija; zloupotreba javnih resursa; nadzor i kontrola trošenja budžetskih sredstava; zloupotreba diskrecionog ovlašćenja; percepcija korupcije; nelegalno bogaćenje. Pored tih pojmova, Rečnik sadrži još 6 termina, uključujući i osnovne pojmove: korupcija; prevencija u borbi protiv korupcije; borba protiv korupcije; modeli borbe protiv korupcije; Agencija za borbu protiv korupcije, lobiranje. Među obrađenim pojmovima, značajan broj je iz oblasti korupcije - od onih koji su građanima poznati (npr. mito, nepotizam itd), do onih koji su im potpuno nepoznati (npr. trgovina uticajem, pantoflaža i dr). Veći broj pojmova čine oni čiju važnost i anti-korupcijski potencijal građani ne prepoznaju dovoljno, a odnose se na sredstva koja njima stoje na raspolaganju za borbu protiv korupcije (npr. javna rasprava, uzbunjivač, predstavka i sl), kao i na sredstva za sistemsko sprečavanje i rešavanje problema korupcije, na kojima moraju da insistiraju i mediji i građani (npr. nadzor i kontrola, odgovornost funkcionera, transparentnost rada, integritet institucija itd). Posebno su prikazani značaj i uloga nadzornih i kontrolnih nezavisnih državnih organa.
Autori Rečnika nastojali su da za izabrane pojmove daju stručna, ali lako razumljiva objašnjenja. Takođe, gotovo svi pojmovi su potkrepljeni opštim ili konkretnim primerima - i lošim i dobrim, i rešenjima koja su proizvela pozitivne rezultate. Pored toga, za svaki od 20 pojmova o kojima su pravljene emisije, kao i za pojam „korupcija", čitaocima Rečnika je omogućeno da poslušaju ili pogledaju konkretnu emisiju iz ANEM-ovog serijala „Ilustrovani rečnik korupcije". Na taj način, Rečnik treba da olakša građanima i medijima da prepoznaju u svojim sredinama slučajeve korupcije i da razumeju mehanizme koji im stoje na raspolaganju u sprečavanju i borbi protiv korupcije, a kao rezultat toga i da ih motiviše da se uključe u rešavanje tog problema na aktivniji način, što je i osnovni cilj ovog projekta.
"Rečnik korupcije" dostupan je na kraju ove strane.
Sadržaj ovog teksta je isključivo odgovornost ANEM-a i ni na koji način ne odražava stavove i mišljenje Evropske unije.
-
Nema komentara.