15. 12. 2012
AMANDMANI NA PREDLOG ZAKONA O JAVNIM PREDUZEĆIMA
Vladinim Predlogom zakona o javnim preduzećima, koji se početkom decembra našao pred poslanicima Narodne skupštine, definisano je da je javno preduzeće - preduzeće koje obavlja delatnost od opšteg interesa, a koje osniva Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave, dok je članom 2, kao delatnost od opšteg interesa u smislu ovog zakona određena i delatnost informisanja. Medijski zakoni i Medijska strategija, međutim, definišu da osnivač javnih glasila ne može biti ni neposredno, ni posredno, država, teritorijalna autonomija, lokalna samouprava, kao ni ustanova, preduzeće i drugo pravno lice koje je u celini ili delimično u državnoj svojini ili koje se u celini ili pretežnim delom finansira iz javnih prihoda, a propisuju i obaveznu privatizaciju već postojećih javnih preduzeća u oblasti informisanja, odnosno izlazak države iz vlasništva u medijima.
Protiveći se ovakvom rešenju u Predlogu zakona o javnim preduzećima, ANEM je tokom decembra sproveo niz zajedničkih aktivnosti sa partnerima iz Medijske koalicije (NUNS, UNS, NDNV i Lokal pres).
Smatrajući da odredba čl.2 Predloga zakona omogućava opstanak postojećih, odnosno, osnivanje novih javnih preduzeća u oblasti informisanja, što je u direktnoj suprotnosti sa važećim medijskim zakonima i sa Medijskom strategijom, Medijska koalicija je, nakon zajedničkog saopštenja kojim se usprotivila takvom rešenju, dostavila nadležnom Ministarstvu i skupštinskom Odboru svoje konkretne amandmane na Predlog zakona:
- Amandman 1: „Iz stava 1 člana 2 Predloga zakona, brise se reč ‘informisanja'".
- Amandman 2: „U prelaznim i završnim odredbama Predloga zakona, dosadašnji članovi 69. i 70. postaju članovi 70. i 71, a dodaje se novi član 69. koji glasi: ‘Odredbe ovog zakona primenjuju se i na neprivatizovana javna preduzeća u oblasti informisanja, do njihove privatizacije u skladu sa propisima kojima se reguliše javno informisanje'".
Ovim amandmanima se traži brisanje delatnosti informisanja iz delatnosti od opšteg interesa u smislu ovog zakona, čime se onemogućava osnivanje novih javnih preduzeća u oblasti informisanja, kao i opstanak postojećih, dok se samo kao prelazno rešenje predviđa da se odredbe zakona primenjuju i na neprivatizovana medijska javna preduzeća do njihove privatizacije.
O svojim amandmanima, Medijska koalicija je obavestila i javnost zajedničkim saopštenjem. Ove amandmane je prihvatila i podržala i Asocijacija medija. Nakon podnošenja amandmana, Medijska koalicija i Asocijacija medija su pozvane na sednicu Skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje, na kojoj su obaveštene od predstavnika Administrativnog odbora Skupštine da su predlozi medijskih udruženja u potpunosti prihvaćeni i da je Vlada uputila amandmane nadležnom skupštinskom Odboru kojim će ispraviti uočene nedostatke Predloga zakona o javnim preduzećima. Nakon sednice Odbora, sva medijska udruženja su izdala zajedničko saopštenje.
Prema poslednjim informacijama, Skupština je prihvatila amandmane i danas usvojila Predlog zakona o javnim preduzećima koji je u skladu sa zahtevima medijskih udruženja.
-
Nema komentara.