Home  /  Aktivnosti ANEMa  /  Saopštenja

10. 07. 2002

ODBIJEN AMANDMAN ANEM-a NA ZAKON O RADIO-DIFUZIJI

Beograd, 10.7.2002 - Odbor za informisanje i kulturu Narodne skupstine Republike Srbije odbio je juce amandman Asocijacije nezavisnih elektronskih medija na Zakon o radio-difuziji, cijim usvajanjem bi bio umanjen preteran uticaj drzave na formiranje Saveta Agencije za radio-difuziju prenosenjem nadleznosti za kandidovanje jos jednog od devet clanova saveta na institucije civilnog drustva.

Naime, predlogom Zakona koji je Vlada dostavila skupstini predvidja se da cetri clana ovog tela predlazu skupstine i vlade Srbije i Vojvodine, cetiri takozvani civilni sektor drustva, i to tako sto jednog biraju rektori univerziteta, jednog crkve i verske zajednice, jednog udruzenja radio-difuznih javnih glasila, novinara, filmskih i dramskih umetnika i kompozitora i jednog domace nevladine organizacije i udruzenja gradjana koja se prevashodno bave zastitom slobode govora, zastitom prava nacionalnih i etnickih manjina i prava dece, a onda njih osam predlazu i devetog, s teritorije Kosova.

Predlogom radne grupe koji su podrzali Savet Evrope i OEBS, a koji je Vlada Srbije prvo podnela Skupstini na usvajanje, a zatim povukla i preko noci izmenila, bilo je predvidjeno da Savet Agencije za radio-difuziju ima 15 clanova, od kojih su samo dva clana predlagale Vlada Srbije i Izvrsno vece Vojvodine. ANEM je pokusao da kompromisnim amandanom koliko-toliko povrati naruseni balans u strukturi ovlascenih predlagaca clanova Saveta Agencije, predlozivsi da se Skupstina Srbije, koja vec bira sve clanove, odrekne kandidovanja u korist udruzenja filmskih i dramskih umetnika i kompozitora, tako da umesto jednog clana koje ova organizacija bira zajedno sa udruzenjima radio-difuznih javnih glasila i novinara, i ove organizacije a i udruzenja radio-difuznih javnih glasila i novinara predlazu svaka po jednog clana saveta.

Amandman je na kraju odbijen sa pet glasova protiv, dva za i jednim uzdrzanim.

ANEM je istakao da zapanjuje cinjenica da mediji i novinari koji su izuzetno doprineli mirnim, demokratskim promenama ne predlazu cak ni jednog kandidata tela koje ce direktno regulisati ono cime se oni bave, vec ce jednog clana Saveta birati zajedno sa nizom drugih udruzenja. Mozda je to upravo najbolji pokazatelj kako drzava i vladajuca koalicja gledaju na medije danas.

Nakon ovakve odluke Odbora za informisanje i kulturu, gotovo je izvesno da ce Narodna skupstina Republike Srbije usvojiti Zakon o radio-difuziji u tekstu koji ce drzavi omoguciti preteran uticaj na formiranje Saveta Agencije za radio-difuziju, sto moze, kada se imaju u vidu brojne i siroke nadleznosti ovog tela, ozbiljno da ugrozi mogucnost da to telo u svom radu bude istinski nezavisno. Na taj nacin Zakon od kog se ocekivalo da predstavlja istinski i sustinski raskid s autoritarnom prosloscu, ostaje, nazalost, jos jedan primer nespremnosti vlasti da do kraja demokratizuju oblast elektronskih medija i odreknu se politicke kontrole nad medijima.

Na posletku, ANEM je ponovio svoju podrsku nizu drugih dobrih resenja ovog Zakona, ukljucujuci posebno predvidjenu transformaicju Radio-televizije Srbije u javni servis.

Veran Matic,
predsednik ANEM-a

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs