12. 07. 2002
Novinari na informativnim razgovorima
BEOGRAD, 12.7.2002 - Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) u svom današnjem saopštenju najoštrije je protestovala povodom policijskih privođenja novinara na informativne razgovore i pritisaka koji se na njih vrše da otkrivaju izvore svojih informacija.
Policija je juče uručila nalog za saslušanje u gradskom SUP-u glavnom i odgovornom uredniku nedeljnika "Reporter" Vladimiru Radomiroviću. Radomirović se u petak odazvao pozivu na saslušanje ali nije dao izjavu. U izjavi za Radio B 92 Radomirović je istakao da na pitanja policajaca nije želeo da odgovori. "Povod za saslušanje je tekst 'Prišlusni centar u vladinoj zgradi', objavljen 2. jula u ovom listu sa potpisom "ekipa Reportera". Okružni javni tuzilac Rade Terzić izjavio je agenciji Beta da je tražio od policije da "proveri te tvrdnje, ... s obzirom na to da se u 'Reporteru' pozivaju na neke izvore. Uputili smo zahtev da se ti izvori provere, odakle oni znaju šta postoji u toj zgradi i da se proveri da li to postoji", rekao je Terzić.
I novinar radija Slobodna Evropa Nataša Odalović pozvana je u četvrtak, po nalogu okružnog javnog tužioca Radeta Terzića, na informativni razgovor u SUP u Ulici 29. novembra. Razlog je sadržaj teksta "Kavez traži pticu" koji je objavljen u listu "Danas" u njenoj redovnoj kolumni. U izjavi za B92, Nataša Odalović kaže da su joj u policiji pročitali rečenicu iz teksta u kojoj se kaže 'biće još naručenih ubistava' i pitali je odakle joj ta saznanja. "Ja sam im odgovorila da je na konferenciji za novinare ministar policije Dušan Mihajlović rekao tu informaciju. To je tako i ušlo u zapisnik", izjavila je Odalović.
ANEM je u svom saopštenju zaključio da se položaj novinara u zemlji, nažalost, pogoršava, a da se to dešava, između ostalog, i usled odugovlačenja sa usvajanjem novog pravnog okvira za rad novinara i medija u zemlji. ANEM je podsetio na to da još uvek nije usvojen najavljeni Zakon o javnom informisanju, čiji nacrt sadrži i odredbe kojima se pravno reguliše pitanje zaštite novinarskih izvora, kao ni takođe najavljeni Zakon o dostupnosti informacija.
Saslušavanja novinara, istakao je ANEM, kao i zahtevi da oni otkrivaju svoje izvore u suprotnosti su sa praksom demokratskih društava. Još više zabrinjava to što nije jasno povodom kog izvršenog krivičnog dela tužilaštvo nalaze MUP-u da saslušava novinare, i što izgleda da se oni saslušavaju o izvorima informacija koje svakodnevno, često i krajnje neodgovorno, iznose upravo političari i državni funkcioneri. ANEM je, stoga pozvao nadležna tužilaštva da prekinu s praksom izdavanja naloga za saslušanje novinara, te ponovio poziv za što hitnije usvajanje novog medijskog zakonodavstva u Srbiji.
Veran Matić,
predsednik ANEM-a
-
Nema komentara.