Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

25. 09. 2014

Podzakonski akti o sufinansiranju medija u novembru

25.9.2014. (Beta, EurActiv.rs) - Donošenje podzakonskog akta kojim će se bliže definisati projektno finansiranje medija očekuje se do polovine novembra, najavljeno je 25. septembra na skupu o medijskim zakonima u Novom Sadu. Prelazak na projektno finansiranje, odnosno sufinansiranje iz budžeta na osnovu konkursa za medijske projekte, predviđeno je novim Zakonom o javnom informisanju koji je donet početkom avgusta. Taj zakon ne predviđa obavezni procenat sredstava koja će lokalne samouprave izdvajati za finansiranje medija, a u resornom ministarstvu ocenjuju da nema razloga da se ta sredstva smanjuju.

 

Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković izjavio je 25. septembra da će podzakonski akt kojim će preciznije biti definisano sufinansiranje medijskih sadržaja biti donet do polovine novembra.

Mirković je na tribini "Novi medijski zakoni - šanse i izazovi" u Novom Sadu rekao da lokalne samouprave nemaju razloga da snižavaju iznose koje su do sada izdavajali za javno informisanje, bez obzira što u Zakonu o javnom informisanju nije preciziran obavezni procenat koji trebaju da izdvajaju za finansiranje medijskih sadržaja.

Prilikom izlagasavanja Zakona o javnom informisanju poslanici su odbacili amandman kojim bi se propisao minimalni iznos za finansiranje medija iz lokalnih budžeta. Udruženje novinara Srbije je predlagalo da to bude 2% budžeta, a izuzetno, u slučaju većih gradova, najmanje 1% lokalnog budžeta.

Neka udruženja i stručnjaci smatrali su da je dobro zadržati i lokalne javne servise, ali je stav države bio da za to nema novca.

Novi zakon predviđa izlazak države iz medija u narednih godinu dana i prelazak na projektno finansiranje medija državnim novcem, što podrazumeva da država novac za informisanje od javnog interesa izdvaja na osnovu raspisanih konkursa za projekte. To treba da bude još jedna garancija ravnopravnosti na tržištu, ali i boljeg informisanja.

Suočavanje sa realnošću

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović rekao je da novinari i zaposleni u medijima moraju prvo da se suoče sa realnošću, koja nije njihov saveznik u ovom trenutku.

"Mediji su služili za zapošljavanje partijskih kadrova, imaju ogroman tehnološki višak, očekuje ih digitalizacija, što će biti takođe ozbiljan problem. Ovo je premalo tržište za ovoliki broj medija", rekao je Obradović.

Medijska analitičarka Žužana Serenčeš kritikovala je "pozadinske političke dogovore", kada je u pitanju regulisanje sfere manjinskih medija čiji su osnivači nacionalni saveti.

"Izlazak države iz vlasništva, isključivo sufinansiranje medijskih sadržaja, ograničavanje koncentracije vlasništva, svi ti ključni principi novog medijskog zakonodavstva zapravo ne važe za nacionalne savete manjina i medije čiji su oni osnivači", kazala je Žužana Serenčeš.

Ona je ocenila da se nacionalnim savetima zapravo nudi koncentarcija uticaja i monopola tih saveta nad manjinskim informisanjem.

"I manjinsko informisanje mora da bude potpuno nepristrasno i objektivno, a uređivačka nezavisnost mora da bude zaštićena", kazala je Žužana Serenčeš.

Tribinu je organizovalo Nezavisno društvo novinara Vojvodine, u okviru kampanje za medijsku pismenost, koju je podržao USAID.

 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs