Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

19. 02. 2015

Mir: Indirektna cenzura

19.2.2015. (FoNet) - Izvršni direktor Reportera bez granica (RSF) Kristijan Mir izjavio je za portal Cenzolovka da vlast u Srbiji guši kritičko, slobodno izveštavanje, dok pritiscima na medije, koji su često finansijski, preko reklama, utiče i na uređivačku politiku.

"Cenzura nije direktna. Ona nije ni transparentna, ali jelako dokazivo da postoji", ocenio je Mir, koji smatra da Srbija nije jedinstvena u tome, jer takve situacije postoje u raznim državama u svetu.

Prema rečima Mira, za RSF nema dileme da je razvoj medijske situacije u Srbiji "tužan" i da ne vodi ka željenom, evropskom cilju.

Na osnovu više primera znamo da je premijer Srbije veoma osetljiv na kritiku, pa i na kritički postavljena pitanja, ukazao je Mir u intervjuu za Cenzolovku, vođenom proteklih dana na medijskoj konferenciji u Sofiji. Pošto je evropski komesar Johanes Han doveo u pitanje dokumentovanost izveštaja RSF o medijima u Srbiji, Mir je uzvratio da su nezavisni mediji i novinari bili tokom 2014. godine na udaru ozbiljnih pritisaka u nekoliko slučajeva, uprkos tome što je u toku proces pregovaranja o pristupanju Srbije EU.

Ilustrujući to na više konkretnih primera, Mir je naglasio da sloboda medija mora biti snažan uslov za priključenje Srbije EU. Prošle godine primećen je i znatan porast zloupotrebe medija, što je takođe doprinelo padu na našoj listi. To je loš razvoj događaja jer Srbija želi da se priključi EU i kao zemlja kandidat mora ozbiljnije da shvati važnost nezavisnosti novinara i potrebu slobode medija, napomenuo je Mir.

On smatra da premijer Srbije ne voli kad ga međunarodne organizacije ili nevladine organizacije kritikuju, ali objašnjava da RSF to radi da bi Srbija imala koristi. Naš je cilj da se poveća sloboda medija u celom svetu, uključujući i Srbiju, a kritika je normalan deo svake snažne demokratije i mora se prihvatiti, istakao je Mir. Najverovatnije u Srbiji nema direktne cenzure, ali ima dokumentovanih slučajeva koji pokazuju da ima indirektnih pritisaka, ukazao je Mir i konstatovao da je cenzura indirektna i nije transparentna. Da bi se stvari popravile, Mir smatra da nije dovoljan samo pritisak javnosti, več i da se organizacije civilnog društva i novinari stalno bore za slobodu medija.

U Srbiji i regionu ima mnogo hrabrih organizacija i novinara koji se bore, ocenio je Mir i pomenuo primer "hrabrih kolega iz BIRN". 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs