Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

28. 03. 2015

Nema demokratije bez slobode

28.3.2015. (FoNet) - Ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac izjavio je danas da je Srbija svesna da bez slobode izražavanja nema i neće biti slobodnog i demokratskog društva.

Skup ne bi bio zaokružen da nisam izgovorio sledeće datume i imena: Šarli Ebdo 7. januar 2015. godine, napad u Danskoj 14. februar 2015. godine, Dada Vujasinović 8. april 1994. godine, Slavko Ćuruvija 11. april 1999. godine, bombardovanje RTS 23. aprila 1999. godine i Milan Pantić 11. jun 2001. godine, rekao je Tasovac.

Često smo posle masakra u Šarli Ebdou mogli da čujemo ili pročitamo formulaciju - "da, ali...". Nema tog "ali" kada su u pitanju opravdanja za bilo kakvo nasilje ili pritisak na novinare, rekao je Tasovac.

Nema i ne treba da bude bilo kakvog "ali" kada je u pitanju kažnjivost zločina nad novinarima, istakao je on.

Kao Vlada Srbije, podsetio je Tasovac, dali smo konkretan primer na tom polju kada je formirana Komisija za otkrivanje ubistava novinara, koja je do sada mnogo toga uradila. Baš kao što i praktičnim delima dajemo primere u kojima, kako to kaže Dunja Mijatović "država treba da drži ruke što dalje od medija", rekao je Tasovac.

Kod nas se država upravo povlači iz vlasničke strukture u medijima, uvodi se projektno finansiranje i kontrola državne pomoći, što će biti preduslov za boljitak u ovoj oblasti, smatra Tasovac.

Zatvarajući međunarodnu konferenciju o bezbednosti novinara u regionu Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), Tasovac je rekao da je bitno da unutar "brojne porodice" država članica OEBS svi budu principijelni i beskompromisni u odbrani prava na slobodu izražavanja.

Da ostanemo solidarni i radimo na pronalaženju sigurnog sistema ranog upozoravanja i prevencije unutar naših 57 zemalja, dodao je on. Čast da se organizuje konferencija se retko ukazuje, rekao je Tasovac, i tim pre je veća, jer Srbija ove godine predsedava familijom od ukupno 57 porodica. Porodicom demokratija sa svim njihovim različitostima, poštujući obaveze oko slobode medija, zaključio je Tasovac.

Direktor Kancelarije predstavnice OEBS za slobodu medija Andrej Rihter rekao je da je ta kancelarija "zabeležila" sve brige. ,Najvažnija od svih je zaštita novinara i nastavićemo da skrećemo pažnju na napade na novinare i to će biti na visoko na našoj agendi, rekao je Rihter.

Prema njegovim rečima, neke države koriste svoje agente da bi iskoristili novinare za svoje svrhe i guraju novinare u propagandu i nečasne kombinacije sa političkim i korporativnim elitama. Važna nam je bezbednost novinara u odnosu na zakonodavnu i izvršnu vlast, rekao je Rihter.

Novinari su žila kucavica demokratije i bitno je da oni ne potpadnu pod uticaj vlada, strogih zakona koji ograničavaju slobodu istraživanja, rekao je Rihter.

Državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković izjavio je da su na skupu pokrenute debate vezane za sigurnost žena novinara na onlajn platformama, sigurnosti na digitalnim platformama i tema medijske pismenosti. Očekujemo da će zaključci konferencije biti pretočeni u dela i da će doživeti svoju praktičnu primenu, kao i da malo bolje razumemo opasnosti sa kojima se novinari suočavaju prilikom obavljanja svog posla, rekao je Mirković.

Konferenciju je organizovala Srbija, kao predsedavajuća OEBS u 2015. godini, u saradnji sa Kancelarijom predstavnice OEBS za slobodu medija. 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs