27. 03. 2015
Rajković: Od septembra drugačija medijska slika Srbije
On je podsetio da je proces digitalizacije međunarodno preuzeta obaveza 2006. godine na dobrobit građana.
"To u praksi znači da će građani sa jednim boksom, čija je vrednost otprilike par hiljada dinara, i jednom antenom moći da dobiju dovoljan broj televizijskih programa kako bi bili i informisani i zabavljani i, verovatno kroz program javnog servisa, obrazovani i da ih to u ovom trenutku ne košta ništa", rekao je Rajković.
To, po njegovim rečima, znači da će građani u ruralnim i područjima gde nije dostupan drugi način prijema signala kao u urbanim sredinama moći da imaju "bepsrekoran kvalitet i slike i tona".
Rajković je dodao da su zahvaljujući Javnom preduzeću "Emisiona tehnika" u procesu digitalizacije stvoreni preduslovi da opstanu i lokalni mediji, što je bilo nadležnima iz REM-a "posebno stalo", zbog medijskog pluralizma.
Digitalizacija, uz privatizaciju preostalih medija u državnom vlasništvu, po njegovom mišljenju znači drugačiju medijsku sliku od septembra ove godine.
"Ja se nadam da pluralizam medija neće biti urušen i da će veći deo ovih medija uspeti da se transformiše iz javnog u privatno vlasništvo i da nastavi da živi", rekao je Rajković.
On je prisustvovao javnoj raspravi u Subotici posvećenoj pravilnicima proisteklim iz novog Zakona o elektronskim medijima, a za koje je rekao da će konkretizovati i učiniti jasnijim odredbe vezane za izdavanje dozvola na zahtev, izdavanje dozvola na konkursima, ponašanje emitera u vreme izbornih kampanja i zaštitu prava manjina.
"Ove javne rasprave služe da mi na terenu čujemo šta emiteri misle, da oslušnemo njihov glas i da vidimo koliko je to u saglasju sa onim što oni vide, a sa druge strane da ih upoznamo direktno na terenu sa onim što će za kratko vreme uslediti", rekao je Rajković Tanjugu.
Posle javnih rasprava, po njegovim rečima, sledi usvajanje pravilnika, koji će putem internet sajta REM-a biti dostupni svim građanima i emiterima.
-
Nema komentara.