Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

02. 04. 2015

Zbog izveštavanja o korupciji mora na sud

2.4.2015. Novinarka RTS Dragana Sotirovski moraće na sud kako bi objasnila na osnovu čega je pune dve godine izveštavala o mogućim zloupotrebama, korupciji i nepotizmu u specijalnoj bolnici u Sokobanji. Novinarska udruženja stala su na stranu koleginice koja tvrdi da za svaku iznesenu tvrdnju ima dokaze. Ministarstvo nema informacija o problemima.

Kada novinar izveštava o potencijalnim zloupotrebama i o tome iznese dokaze obično dobije nagradu za novinarstvo, ali u Srbiji i krivičnu prijavu. Tako je prošla i Dragana Sotirovski, šefica niškog dopisništva RTS-a kada je izveštavala o specijalnoj bolnici u Sokobanji. Među informacijama koje su osigurale tužbu bile su sumnje da je direktorka Ljiljana Isaković u bolnici zaposlila i ćerku i sina, kao i da su njena deca imala i dodatnu korist.

Mogući nepotizam je samo deo novainrskog istraživanja: „"Recimo kako se duplo fakturisao određeni lek, kako su se vodili zdravstveni kartoni, a da pacijenata nije bilo. Vi čak imate dokument u kome se pominju pacijenti sa transplantiranom jetrom i drugim organima što je presedan za specijalnui bolnicu koja leči usključivo nespecifične plućne bolesti".

"Reakcija" države

Sotirovski je većinu informacija dobila od radnika bolnice, a čak 20 njih dobilo je status uzbunjivača, pa je čak i Agencija za borbu protiv korupcije zatražila smenu direktorke. Dvoje ministara zdravlja - Slavica Đukić Dejnović i Zlatibor Lončar obećali su da će se pozabaviti ovim problemom, da bi PR tog Ministarstva nedavno saopštio da nemaju informacije o problemima u Specijalnoj bolnici.

Direktorka bolnice izabrana je na tu funkciju 2002. godine, a bila je članica G17 plus. Iz stranke je isključena nakon žalbi na njen rad, a u međuvremenu se učlanila u Srpsku naprednu stranku.

Protiv direktorke je poslednjih godina podneto 11 prekršajnih prijava, ali ona zvanično nije pod istragom, podsećaju u Nezavisnom udruženju novinara Srbije. Do sada je jedino bolnica kažnjena sa oko 900.000 dinara, a direktorka sa 65.000, uglavnom zbog nepostupanja po zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja. U međuvremenu je direktorka tužila novinarku zbog uvrede, tražeći odštetu od 300.00 dinara.

U bolnici osporavaju profesionalizam novinarke Sotirovski i više puta su se zvanično žalili RTS-u na njeno izveštavanje i čak je proglasli nepoželjnom osobom. Direktorka je novinarki poručila i "zapamtićeš ti mene", ali to sud nije okarakterisao kao pretnju, zbog čega su protestovala novinarska udruženja.

TV N1 nije uspeo da dođe do direktorke jer je, kako su rekli njeni saradnici, na sastanku van Sokobanje.  

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs