Home  /  Medijska scena  /  U fokusu

10. 06. 2015

Radio 021 danas obeležava 18 godina postojanja

Novi Sad, 10.6.2015. (021.rs )

Radio 021 danas obeležava 18 godina postojanja.  

Prvi put se u novosadskom etru čuo 17. juna 1997. godine na frekvenciji 92,2 MHz.

Narednog dana emitovan je prenos uživo iz Skupštine grada, ali je već 19. juna program prekinut po nalogu režima i potom ponovo pokrenut 1. avgusta uz podršku čelnika tadašnje gradske vlasti. Prva pesma koja se zavrtela na frekvenciji bila je "Satisfaction" od Stonsa. Inače, Radiodifuzno preduzeće "021" registrovano je 10. juna 1997. godine pa se taj datum uzima kao dan firme. 

Tokom devedesetih, policija je još jednom oduzela predajnik i prekinula emitovanje programa i to trećeg dana NATO bombardovanja. Novinarska ekipa ostala je na okupu pa je ubrzo pokrenut prvi sajt radija, sajt koji je vremenom postao najuticajniji medij u Vojvodini. 

Najdramatičniji događaj dogodio se 6. aprila 2000. godine kada su u požaru na Radničkom univerzitetu potpuno izgoreli prostor i oprema radija. I po treći put u nepune tri godine rada program je pokretan iznova, ali se do danas više nije prekidao nasilno. 

Nakon petooktobarskih promena, kada su svi postali hrabri i odvažni, te puni razumevanja za novu vlast, 021 je nastavio sa istom uređivačkom politikom prateći pritom promene navika kod publike koja se sve češće i sve brže okretala internetu. Jedan od onih koji su obeležili taj period bio je i voditelj Srđan Spasojević, slušaocima poznat kao Đani Butkaj. Tužna vest o njegovoj pogibiji potresla je redakciju 15. novembra 2002. godine. Radio kafe, otvoren pre devet godina u Miletićevoj 45, nosi posvetu "Kod braće Butkaj" i slogan po Đanijevoj čuvenoj rečenici - "Sećanja blede, a jaja ostaju". 

Ipak, iako je imao burnu prošlost, posebno u prve tri i po godine rada, najteže godine usledile su od 2009-te. Deleći sudbinu većine srpskih medija pogođenih teškom finansijskom krizom, Radio 021 se suočio sa nepremostivim situacijama i ogromnim izazovima kako bi opstao. "Preživljavanje", to je jedina reč adekvatna za novonastale prilike. 

Paradoksalno, paralelno s velikom krizom počeo je i razvoj novog medija koji je 021 izveo daleko van granica Novog Sada i Vojvodine i koji danas svakodnevno u proseku čita 35.000 ljudi.

 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs