Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

03. 12. 2008

PREMOTAVANJE REKLAMA, KRISTALNA SLIKA, NOVI KANALI

Vlada bi trebalo da usvoji strategiju prelaska na digitalno emitovanje TV programa u narednih nekoliko meseci.

Srbija mora da uvede digitalizaciju do 2015. Neophodno da se prestane sa uvozom loših televizora. Troškovi još nepoznati.

Beograd, 03.12.2008. (Danas) - Srbija je u obavezi da do 2015. analogno emitovanje televizijskog programa zameni digitalnim, a ukoliko država ne pronađe rešenje da građani do tada uvedu digitalne risivere, postoji mogućnost da ostanu bez tv signala. Naime, na konferenciji u Ženevi, koja je održana pre dve godine, odlučeno je da članice EU moraju da uvedu digitalno emitovanje do 2012, dok ostale države, a među njima i Srbija, to treba da urade najkasnije do 17. juna 2015.

Zbog toga je Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo osnovalo međuresorsku radnu grupu koja trenutno radi na rešavanju prelaska na digitalno emitovanje programa u „tranzicionom periodu“, s obzirom na to da su nacionalne frekvencije TV stanicama izdate do 2014, a za regionalno i lokalno do 2015. godine.

Televizor kao kompjuter

Radnu grupu za izradu strategije čine predstavnici Ratela, ministarstava kulture i telekomunikacija i Republičke radiodifuzne agencije. Ministarstvo za telekomunikacije zaduženo je za regulativu, Ratel za tehnička i ekonomska pitanja, Ministarstvo kulture za promociju digitalizacije, dok je RRA zadužena za sadržaj programa.

Prilikom analognog emitovanja TV signal se prima samo preko antene, po sistemu „jedna fekvencija - jedan TV kanal“, dok pri digitalizaciji postoje nove jedinice, što znači da će kroz jednu analognu frekvenciju moći da prođe od četiri do šest digitalnih frekvencija.

Digitalna televizija je čak i u svetu relativno nova tehnologija. U odnosu na analogni prenos, ona daje bolju sliku s malo ili nimalo smetnji. Digitalna televizija nudi i format slike 16:9, a osim što mogu da gledaju program, korisnici mogu i da „surfuju“ Internetom, kupuju od kuće... Osim toga, gledaoci će imati mogućnost primanja podataka i što više televizijskih usluga na raspolaganju, kao što su prevodi svih sadržaja, audio kanali, detaljnije informacije o sadržaju programa i emisija. Takođe, građani će moći da neke programe gledaju naknadno, da biraju programe koje će gledati i kreiraju „svoju“ programsku šemu, da premotavaju reklame, da snimaju emisije, a gluvoneme osobe će konstantno imati prevod.

Najvažniji akcioni plan

Jelena Sučurlija, pomoćnica ministarke za telekomunikacije i informatičko društvo, objašnjava za Danas da će Vlada Srbije najverovatnije doneti strategiju prelaska sa analognog na digitalno emitovanje programa do kraja godine. Nakon toga potrebno je uraditi akcioni plan za primenu strategije.

- U tom planu će morati da se definiše da li Srbija ima tehničke uslove za tranzicioni period, jer je Ratel izdao sve dozvole sa emitovanje. Dakle, nije ostavljena nijedna frekvencija koja može da se sada koristi digitalno. Takođe, u akcionom planu mora da se izračuna ekonomska opravdanost, odnosno koliko će državi novca trebati za digitalizaciju. Isto tako, važno je da se omogući građanima da imaju tehniku za prijem digitalnog signala. Ukoliko ne budu imali digitalne risivere, 2015. godine građani će ostati bez TV signala. Takođe, država će morati da prestane da uvozi televizore koji nemaju određeni standard - ukazuje naša sagovorni ca.

Sučurlija dodaje da, kada se bude radilo na zakonu o elektronskim komunikacijama i zakonu o medijima, moraće da se uzme u obzir i digitalizacija i ističe da je veoma bitno da se TV stanice prilagode novim sadržajima koje digitalizacija nudi.

Naša sagovornica podseća da je 2006. u Ženevi održana konferencija Međunarodne telekomunikacione unije, na kojoj je usvojen plan o formiranju digitalne teritorijalne radiodifuzne službe. Srbiji je omogućeno da ima između 36 i 48 nacionalnih digitalnih frekvencija.

- U zemljama EU će 2012. nastupiti „svič of“, kada više niko neće emitovati program analognim putem. Pošto je digitalni signal jači od analognog može se desiti da, ukoliko ne krenemo na vreme u proces digitalizacije, pogranični delovi i Vojvodina budu pokriveni signalima drugih država – objašnjava Sučurlija za Danas.

Specijalizacija sadržaja

Nenad Janković, vođa grupe za programske sadržaje RRA, kaže za Danas da je izrada strategije o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje programa u toku u da će biti usvojena najverovatnije početkom sledeće godine.

Janković objašnjava da su programski sadržaji uokvireni pravnom regulativom, s jedne strane srpskim zakonima o radiodifuziji i javnom informisanju, a s druge evropskom direktivom i Zakonom o prekograničnoj saradnji.

Prema njegovoj oceni, digitalizacija medija neće bitno uticati na promenu programskog sadržaja, ali će zato slika i zvuk biti neuporedivo bolji.

- Takođe, digitalizacija će doneti povećanje specijalizovanih kanala, odnosno ponuda emitera će biti znatno veća nego sada - naglašava Janković.

 

*******

Više o pravnom okviru za digitalizaciju:

Pročitajte dva ekpertska mišljenja o kreiranju javne politike za primenu novih medijskih tehnologija ovde 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs