Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

12. 12. 2008

ZAKONOM PROTIV MEDIJSKIH MONOPOLA

Odbor za kulturu i informisanje podržao budžet za Ministarstvo kulture

Beograd, 12.12.2008. (Danas) - Parlamentarni Odbor za kulturu i informisanje usvojio je na jučerašnjoj sednici Predlog zakona o budžetu za narednu godinu, kojim će Ministarstvo kulture dobiti više od sedam milijardi dinara. U odnosu na 2008. sredstva namenjena ovom Ministarstvu uvećana su za oko 800 miliona dinara.

Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je da, iako je uvećanje finansijskih sredstava relativno malo, veoma je značajno, jer može da ohrabri brojne inicijative koje dolaze iz kulturnih ustanova, koje su u ovom trenutku u procesu rekonstrukcija i transformacija, „ali i da reši neke probleme u vezi sa zaštitom nacionalnih dobara.

- Najvažnija je podrška projektima koje Ministarstvo želi da pokrene u domenu promocije srpske kulture u inostranstvu - ukazao je Bradić i dodao da je takođe važno da kultura sveta bude prisutna u Srbiji. On je istakao da će na taj načina projekat „Srbija u svetu - svet u Srbiji“ dobiti mogućnost da se razvije.

Bradić je naglasio da nacionalne kulturne institucije imaju obavezu da mnogo više budu prisutne u kulturi Srbije i sredinama koje nemaju tehničke mogućnosti za realizacije svojih programa, kao i da će za to dobiti dodatna sredstva.

Odbor za kulturu i informisanje usvojio je i Predlog zakona o potvrđivanju Evropske konvencije o prekograničnoj televiziji, kao i Konvenciju o zaštiti i unapređivanju raznolikosti kulturnog izražavanja.

Na sednici Odbora bilo je reči i o radnoj verziji zakona o nedozvoljenom objedinjavanju i javnosti vlasništva u medijima, koja će nakon što ministar kulture da saglasnost, proći javnu raspravu. Na tom delu sednice, članovima Odbora pridružili su se predstavnici Saveta Evrope i OEBS-a u Srbiji, koji učestvuju u izradi ovog zakona.

Predsednik radne grupe Rade Veljanovski rekao je da osnov za pisanje zakona o medijskoj koncentraciji član 10 Konvencije o ljudskim pravima, ali i drugi međunarodni dokumenti. Prema njgovim rečima, osnovni cilj zakona je da spreči nedozvoljenu medijsku koncentraciju, „što u jednom demokratskom društvu može da omogući dominantan uticaj određenih centara moći“.

- Jedna od važnih stvari u zakonu je registar, koji će obezbediti javnosti da zna koliko u Srbiji postoji medija i ko su njihovi vlasnici. Registar će biti obavezan, ali izvršenje te obaveze neće imati za posledicu gašenje medija, već će biti upotrebljene određene sankcije i novčane kazne protiv odgovornih lica - objasnio je Veljanovski. On je dodao da bi u konačnoj verziji zakona kazne za njegovo nepoštovanje mogle biti strože.

Veljanovski je ukazao da će Agencija za privredni registar tek posle šest meseci od usvajanja zakona o medijskoj koncentraciji moći da napravi bazu podataka o broju medija u Srbiji i njihovim vlasnicima.

Za slobodan protok vesti i ideja

Zakonom o medijskoj koncentraciji uređuju se mere sprečavanja nedozvoljenog objedinjavanja nad javnim glasilima, mere obezbeđivanja javnosti vlasništva javnih glasila, način nadzora objedinjenosti vlasništva javnih glasila i kazne za nepoštovanje ovog zakona, radi sprečavanja ostvarivanja vladajućeg ili pretežnog uticaja na javno mnjenje na osnovu vlasništa javnih glasila i omogućavanja slobodnog protoka i raznovrsnosti informacija, misli i ideja, u interesu ostvarivanja prava svakoga na slobodu izražavanja i prava na primanje i pružanje informacija, navodi se u Radnoj verziji zakona o o nedozvoljenom objedinjavanju i javnosti vlasništva u medijima.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs