Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

19. 12. 2008

IZAZOVI USPOSTAVLJANJA NEZAVISNIH INSTITUCIJA U SRBIJI

Beograd, 19.12.2008. (Danas) - Građani još nisu ni izbliza osetili svu korist koju nezavisne institucije mogu da im pruže. Veliki problem je ne samo to što oni ljudska prava još doživljavaju kao nešto što je daleko od njih, već što se tako ponaša i dobar deo vladajuće elite, koja na to gleda kao na nužno zlo - rekao je juče zaštitnik građana Saša Janković. On je na konferenciji o izazovima uspostavljanja nezavisnih institucija u Srbiji podsetio da ombudsman nije sud, niti nevladina organizacija, već da je tu da bi pomogao građanima da na svojoj koži osete kako vlast nije otuđena već da je tu radi njih.

- Problem je što je republički ombudsman osnovan kao izvršenje obaveze prema Evropi i naš izazov je da od te obaveze za državu postanemo korist za građane - naglasio je Janković.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić rekao je da je njegova služba rešila 4.800 od ukupno 5.500 slučajeva, što je odlično ako se uporedi sa kojim se problemima od osnivanja do danas suočavao. Prvih pola godine, napominje on, nisu imali ni kancelarije, da bi institucija danas sa budžetom koji se uopšte nije popravio radila sa manje od deset ljudi.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs