03. 01. 2009
USKORO IZMENA MEDIJSKIH ZAKONA
Ključna stvar je činjenica da Srbija u toku ove godine mora da donese regulativu koja će biti zakonski osnov za digitalizaciju medija, rekao je Rade Veljanovski
Beograd, 03.01.2009. (Politika) - Radna grupa za izmenu medijskih zakona završila je Nacrt zakona o nedozvoljenoj medijskoj koncentraciji, a u prva tri meseca ove godine trebalo bi da budu završene izmene dva sistemska zakona – Zakona o radiodifuziji i Zakona o javnom informisanju. Član radne grupe Rade Veljanovski rekao je agenciji Beta da se radna grupa saglasila da sa izmenama Zakona o radiodifuziji može da izađe u javnost do kraja februara ili početkom marta 2009. godine.
– Teško je reći u kom pravcu će ići izmene Zakona o radiodifuziji, ali prema preliminarnim razgovorima koje smo imali unutar radne grupe trebalo bi vratiti neke odredbe koje su promenjene u Zakonu, a koje su ga pogoršale – istaka o je on.
Veljanovski je precizirao da je reč o članu 13. koji je govorio da emiteri koji dobiju dozvolu za rad treba da se drže vrste i karaktera za koji su tu dozvolu dobili jer izmena koja je u međuvremenu načinjena omogućava emiterima da dobiju dozvolu za jednu vrstu programa, a da posle rade nešto sasvim drugo.
– Vrlo je moguće da se u prethodno stanje vrate neke odredbe koje se tiču načina izbora članova Saveta Republičke radiodifuzne agencije, ali još nije izvesno na koji način jer nismo detaljnije razgovarali o tome – naveo je Veljanovski. On je rekao da je želja članova radne grupe da na bolji način bude regulisano prikupljanje pretplate za javni servis, kao i dodela frekvencija na lokalnom nivou jer tu, kako je ocenio, ima problema.
– Treba precizirati odredbe koje treba da zadovolje interes pripadnika nacionalnih manjina da na svojim jezicima imaju elektronske medije, a potrebno je bolje regulisati i oblast radio i televizijskih stanica civilnog sektora – kazao je Veljanovski. Po njegovim rečima, ključna stvar je činjenica da Srbija u toku ove godine mora da donese regulativu koja će biti zakonski osnov za digitalizaciju medija.
– Biće neophodno da se uradi poseban zakon o elektronskim medijima kao što je to praksa i u drugim zemljama – objasnio je on, dodajući da bi taj zakon trebalo da bude završen do kraja godine, ali da će ga možda izraditi neka druga radna grupa.
Govoreći o izmenama Zakona o javnom informisanju, na čemu bi radna grupa takođe trebalo da radi, Veljanovski je rekao da preliminarni razgovori pokazuju da će izmene ići u pravcu preciznijeg formulisanja statusa osnivača medija, javnog glasila i toga ko može i na koji način biti osnivač medija.
-
Nema komentara.