28. 03. 2009
MEDIJSKI FOND – ODGOVOR NA KRIZU
Pomoć je namenjena pre svega novinarima koji ostanu bez posla i privatizovanim medijima, kaže Nadežda Gaće, predsednica NUNS-a
Beograd, 28.03.2009. (Politika) - Fond za pomoć novinarima, kao odgovor na sve teži materijalni položaj medija i zaposlenih u glasilima, trebalo bi da bude registrovan sledeće nedelje. Tek kada budu završene formalnosti, sačinjen statut i druga potrebna dokumenta fonda, znaće se precizno ko će i pod kakvim uslovima moći da računa na sredstva iz ovog izvora. Novac će se medijskim kućama odobravati kao pozajmica. Ova inicijativa dobila je podršku učesnika na nedavnom okruglom stolu „Kriza i mediji” koji je organizovalo Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Fond jeste novina, jer će se mediji naći u katastrofalnoj situaciji, a pre svega novinari. Otkazi su već počeli i mi takav fond formiramo ne zbog sopstvene promocije već zato što u mnogim redakcijama „gori”. Svi učesnici skupa su podržali inicijativu da se fond osnuje i to pre svega za pomoć novinarima, a potom i medijima.
– Ministar kulture Nebojša Bradić podržao je takvu ideju i rekao da će to ministarstvo izdvojiti sredstva. Istina, nije rekao koliko, jer fond je tek u nastanku. Nadam se da će do 3. maja, kada se obeležava svetski Dan medija, fond uveliko biti registrovan i već funkcionisati. Sa tim se neće odugovlačiti – objašnjava Nadežda Gaće, predsednica NUNS-a.
Prema preliminarnim predlozima, medijske kuće osnivači fonda obezbeđivali bi određene uloge, a u zavisnosti od visine svog učešća mogli bi da računaju na srazmerne pozajmice u toku godine. Osim na novčanu pomoć države, računa se i na donatore, kako domaće, tako i strane. Istina, predsednica NUNS-a kaže da je dobar deo svojevremene inostrane pomoći ukinut jer se smatra da se Srbija svrstala u red demokratskih zemalja i da eventualnu pomoć treba da obezbedi država.
– Na pomoć iz fonda pre svih mogu da računaju novinari koji su ostali bez posla, a potom i mediji. Preduslov za dobijanje pomoći jeste da su u pitanju potpuno privatizovani mediji, odnosno na sredstva neće moći da računaju mediji u kojima postoji državni kapital. Drugi uslov je da se korisnici sredstava pridržavaju etičkog novinarskog kodeksa – napominje Nadežda Gaće.
Kad je reč o pomoći pojedincima, uslov je i da su članovi NUNS-a. U upravnom odboru fonda morali bi, kako kaže Nadežda Gaće, da budu vrsni ekonomisti i advokati koji će voditi računa da se sredstva namenski raspodeljuju. Po rečima Jelke Jovanović, potpredsednice Udruženja, ovu ideju podržalo je tridesetak redakcija među kojima je i medijsko udruženje „Lokal pres”, a to nije konačan broj.
Svetozar Raković, generalni sekretar NUNS-a, kaže da je poslat dopis i drugim redakcijama da se izjasne ne samo da li podržavaju osnivanje fonda, već i da dostave predloge mera koje bi trebalo da preduzeti kako bi se zaustavio sunovrat medija. Podseća da su predstavnici „Presa” predložili da se bar privremeno, dok traje kriza, dopusti oglašavanje alkohola i duvana u medijima koji bi tako obezbedili dodatnr prihode. Reklamiranje piva i vina u štampanim medijima trebalo bi da bude trajno, jer je taj vid oglašavanja, kako kažu, uobičajena praksa u Evropi.
-
Nema komentara.