04. 05. 2009
U 70 ZEMALJA MEDIJI SLOBODNI
Beograd, 04.05.2009. (Borba) - Prema godišnjem istraživanju „Fridom hausa“ novinari su u 2008. godini bili suočeni sa sumornim radnim okruženjem, globalnim opadanjem slobode medija, sedmu godinu zarednom, i pogoršanjem koje je prvi put zabeleženo u svakom regionu.
Takvo nazadovanje nije više vezano samo sa autoritarne države, pa su Izrael, Italija i Hong Kong iz statusa „slobodnih“ pale u kategoriju „delimično slobodne“. U izveštaju, koji je objavljen uoči Svetskog dana slobode medija, 3. maja, Srbija je dobila ocenu 39, i to za zakonsko okruženje 13, politič ko 17 i ekonomsko 9.
Izveštaj procenjuje stepen slobode štampanih, elektronskih medija i interneta, a ocene se temelje na procenama zakonskog, političkog i ekonomskog okruženja u kojem su novinari radili. Od 195 zemalja koje su obuhvaćene izveštajem, njih 70 (odnosno 36 odsto) su rangirane kao „slobodne“, 61 (31 odsto) kao „delimično slobodne“, a 64 (33 odsto) kao „neslobodne“. U izveštaju se ističe da samo 17 odsto svetske populacije živi u zemljama koje uživaju slobodu medija. Najveći pad zabeležen je u regionu centralne i istočne Evrope i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.
Nekoliko balkanskih zemalja, poput Bosne i Hercegovine, Bugarske i Hrvatske, beleže negativne trendove zbog sve prisutnijih fizičkih pretnji i maltretiranja novinara, ukazuje se u izveštaju. U Bugarskoj i Hrvatskoj ubijeni su novinari, dok je nivo zastrašivanja i nasilja porastao u sve tri zemlje, navodi „Fridom haus“. Vlasti u Republici Srpskoj su, kako ocenjuje ta organizacija, takođe pojačale političku kontrolu medija. Najbolje rangirana zemlja u regionu i dalje je Slovenija, u kojoj su mediji ocenjeni kao slobodni. Sledi Crna Gora, koja sa Bocvanom i Istočnim Timorom deli 78. mesto, kao zemlja sa delimično slobodnim medijima. Hrvatska je na 81. mestu, sa ocenom 38 u kategoriji „delimično slobodnih“, a u istoj kategoriji su Bugarska, na 76. mestu sa ocenom 36, BiH i Makedonija dele 98. mesto sa ocenom 47, a Albanija je na 101. mestu sa ocenom 50.
Generalna skupština UN proglasila je 1993. godine, na preporuku Uneska, 3. maj za Svetski dan slobode medija.
-
Nema komentara.