Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

04. 05. 2009

U 70 ZEMALJA MEDIJI SLOBODNI

Beograd, 04.05.2009. (Borba) - Prema godišnjem istraživanju „Fridom hausa“ novinari su u 2008. godini bili suočeni sa sumornim radnim okruženjem, globalnim opadanjem slobode medija, sedmu godinu zarednom, i pogoršanjem koje je prvi put zabeleženo u svakom regionu.

Takvo nazadovanje nije više vezano samo sa autoritarne države, pa su Izrael, Italija i Hong Kong iz statusa „slobodnih“ pale u kategoriju „delimično slobodne“. U izveštaju, koji je objavljen uoči Svetskog dana slobode medija, 3. maja, Srbija je dobila ocenu 39, i to za zakonsko okruženje 13, politič ko 17 i ekonomsko 9.

Izveštaj procenjuje stepen slobode štampanih, elektronskih medija i interneta, a ocene se temelje na procenama zakonskog, političkog i ekonomskog okruženja u kojem su novinari radili. Od 195 zemalja koje su obuhvaćene izveštajem, njih 70 (odnosno 36 odsto) su rangirane kao „slobodne“, 61 (31 odsto) kao „delimično slobodne“, a 64 (33 odsto) kao „neslobodne“. U izveštaju se ističe da samo 17 odsto svetske populacije živi u zemljama koje uživaju slobodu medija. Najveći pad zabeležen je u regionu centralne i istočne Evrope i zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza.

Nekoliko balkanskih zemalja, poput Bosne i Hercegovine, Bugarske i Hrvatske, beleže negativne trendove zbog sve prisutnijih fizičkih pretnji i maltretiranja novinara, ukazuje se u izveštaju. U Bugarskoj i Hrvatskoj ubijeni su novinari, dok je nivo zastrašivanja i nasilja porastao u sve tri zemlje, navodi „Fridom haus“. Vlasti u Republici Srpskoj su, kako ocenjuje ta organizacija, takođe pojačale političku kontrolu medija. Najbolje rangirana zemlja u regionu i dalje je Slovenija, u kojoj su mediji ocenjeni kao slobodni. Sledi Crna Gora, koja sa Bocvanom i Istočnim Timorom deli 78. mesto, kao zemlja sa delimično slobodnim medijima. Hrvatska je na 81. mestu, sa ocenom 38 u kategoriji „delimično slobodnih“, a u istoj kategoriji su Bugarska, na 76. mestu sa ocenom 36, BiH i Makedonija dele 98. mesto sa ocenom 47, a Albanija je na 101. mestu sa ocenom 50.

Generalna skupština UN proglasila je 1993. godine, na preporuku Uneska, 3. maj za Svetski dan slobode medija.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs