13. 05. 2009
SLIKE BEZ GRANICA
Pred nama je potpuna promena sistema u kome se emituje radio i TV program – prelazak na digitalno emitovanje
Beograd, 13.05.2009. (Politika) - Tehničko rešenje zemaljskog prenosa slike i tona do danas se nije suštinski promenilo – razvoj je bio evolutivan. Od uvođenja emitovanja slike u boji, preko stereo zvuka, teleteksta i slike 16:9 zadržavana je takozvana vertikalna kompatibilnost novih sa starim tehnologijama. To znači da ako vam stari crno-beli TV iz 1985. godine sa tavana još radi, možete pratiti sve današnje analogne kanale. I tu je kraj jedne tehnološke istorijske niti. Ali, kao što Dušan Radović kaže „početak – eto šta je na kraju”, pred nama je potpuna promena sistema u kome se emituje radio i TV program, odnosno prelazak na digitalno emitovanje.
I to je najveća mana digitalne TV: nekompatibilnost sa analognom TV. Nove digitalne programe mogu da prate samo oni koji imaju odgovarajuću opremu, to jest digitalne risivere (set top boks) ili integrisane TV prijemnike, a emiteri, sa svoje strane, menjaju delove prenosnih sistema i predajnika.
A koje su prednosti? Niža cena eksploatacije, postojan i visok kvalitet zvuka i slike, odličan prijem u mobilnim uslovima, bolje korišćenje frekvencionog prostora – na jednoj frekvenciji (kanalu) gde su dosad gledaoci mogli da prate jedan analogni (zemaljski) program, DVB-T emituje od četiri do šest programa, što omogućava emitovanje dodatnih servisa (telešopa, vremenske prognoze, teleteksta, TV programa, horoskopa) i usluga na zahtev (pristupanje bankarskom računu kod kuće, kupovina preko TV, TV i-mejl, TV SMS).
U ovim pogodnostima već uživaju građani Engleske, Nemačke, Finske, Švedske, Holandije, Luksemburga, gde je završen proces prelaska na digitalno emitovanje programa, a mi smo tek na početku celog procesa. Imamo jedan eksperimentalni program, startovao je 2005. a čeka se na usvajanje zakona koji treba da uredi ko će i pod kojim uslovima moći da zauzima prostor u etru.
Sada je na dnevnom redu usvajanje Strategije digitalizacije. Ukoliko se usvoji plan strategija koje predlaže Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo, u jednom kanalu imali bismo više od šest programa, tačnije 11–12. Rečju, slike bez granice. Jer, zasniva se na DVB-T2 standardu koji predstavlja drugu generaciju standarda za digitalno emitovanje TV signala, a usvojen je juna 2008. Englezi će, na primer, jedan od svojih multipleksa sa DVB-T, koji pripada prvoj generaciji, u novembru prebaciti na T2, dok će ostale članice EU to učiniti do 2015. Suština T2 je, inače, u mnogo boljoj zaštiti signala čime se omogućava veći protok nego u slučaju prve generacije.
Dakle, dobićemo veliki broj TV programa bez dodatnog mesečnog plaćanja.
-
Nema komentara.