13. 03. 2010
TELEVIZIJE SVAKODNEVNO KRŠE ZAKON O OGLAŠAVANJU
Beograd, 13.03.2010. (Blic) - U poslednjih šest meseci nije bilo pritužbi gledalaca na maltretiranje količinom reklama, jer smo od jesenas skoro svakodnevno obaveštavali nacionalne emitere o kršenjima Zakona o oglašavanju i drugih propisa. Davali smo im instrukcije kako da posluju zakonito. Ova agencija ne postoji da bismo finansijski iznurivali emitere pred prekršajnim sudom, već da bi pravila igre postavljena zakonima bila poštovana, kaže za „Blic" Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta Republičke radiodifuzne agencije (RRA).
Po njegovim rečima, uprkos tom uhodavanju, gotovo da nema zabrane iz Zakona o oglašavanju koju emiteri ne krše. Ne poštuju pravilo da u toku jednog punog sata programa komercijalni emiteri smeju da imaju najviše 12 minuta reklama, a javni servis upola manje, ili da razmak između dva reklamna bloka mora da bude minimum 20 minuta. Kršena je obaveza najave i odjave reklamnih blokova, kao i zabrana emitovanja reklama u vestima i dokumentarnim emisijama ako traju manje od 30 minuta. Zato emiteri sve češće produžavaju dnevnike da bi legalno emitovali reklame.
- U toku pripremnog perioda postigli smo gotovo potpuno poštovanje zabrane reklamiranja alkoholnih pića. Emiteri su počeli da uredno ističu cene za specijalne SMS-ove u glasanjima ili nagradnim igrama, čime zakon štiti građane od neprijatnih iznenađenja visinom telefonskog računa - dodaje Karadžić.
Pravila o sponzorstvu nešto su nejasnija i čekaju preciziranje, a primećeno je i da radijski voditelji naširoko reklamiraju rasprodaju određene robe, što će takođe biti stavljeno pod kontrolu. Ipak, RRA ovih dana rešava problem hiperprodukcije kajrona, raznih znakova, i ostale kompjuterske grafike.
- Ako se tokom neke serije na ekranu non-stop nalazi slika šoljice kafe, to ometa praćenje programa. U januaru je emitovano više od 6.000 takvih kajrona, od čega je samo Televizija „Pink" imala bitno više od polovine. Čekali smo tumačenje Ministarstva trgovine i usluga, i sada, kada smo ga dobili, od 15. marta ćemo i za ove prekršaje podnositi prijave. Naravno, svi će emiteri pre toga biti obavešteni, a i sada apelujem na njih da prestanu s time - veli Karadžić.
Veliki problem sa piraterijom upravo počinje da se rešava u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.
- Uz veliko razumevanje i posredovanje Zagorke Dolovac, republičkog tužioca, dogovoreno je da dostavimo podatke Specijalnom tužilaštvu radi podizanja krivičnih prijava da bi, u krivičnom postupku, sudovi mogli privremenom merom da oduzimaju piratske predajnike. Naši izvršitelji imaju problem kada izađu na teren da sa kolegama iz Ratela zapečate prostoriju iz koje se nelegalno emituje program. Prete im batinama, policija asistira, ali nam je i u vrhu MUP rečeno da oni nemaju ovlašćenje da primene silu ne bi li naši radnici mogli da zapečate prostoriju - dodaje Karadžić.
On apostrofira da je u drugoj polovini januara istekao rok za registrovanje u Agenciji za privredne registre, pa za desetak dana RRA izlazi pred nadležne sudove sa zahtevom da zabrane izlaženje onih medija koji nisu registrovani. Takođe, kreće primena pravilnika po kome u kablovsko-distributivnom sistemu mogu da budu samo oni koji su kupili autorska prava za Srbiju. Ako ih nemaju, moraće da skrembluju takve sadržaje.
-
Nema komentara.