20. 03. 2010
DOZVOLE KAO NA POKRETNOJ TRACI
RRA raspisala konkurs za izdavanje odobrenja za emitovanje TV i radio programa
Beograd, 20.03.2010 (Danas) - Republička radiodifuzna agencija (RRA) raspisala je pre nekoliko dana javni konkurs za izdavanje novih dozvola za emitovanje programa - za jednu lokalnu televiziju i dve regionalne i 50 lokalnih dozvola za radio.
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), međutim, navodi da se ovim konkursom dodatno ugrožava održivost medijskog sistema.
Saša Mirković, predsednik ANEM-a, ukazuje da postoje „manjkavosti" Plana raspodele radio frekvencije, kao i Strategije razvoja radiodifuzije. On navodi i da Strategija razvoja radiodifuzije nije u skladu sa Strategijom digitalizacije.
- ANEM podseća da Strategija razvoja radiodifuzije, umesto da broj i vrstu emitera utvrđuje shodno potrebama društva i mogućnostima tržišta, u interesu obezbeđivanja medijskog pluralizma i ostvarivanja funkcije medija u demokratskom društvu, broj emitera vezuje za tehnički maksimum koji raspoloživi spektar omogućava - navodi Mirković.
Kako objašnjava, „održavanjem na snazi takve strategije radiodifuzija u Srbiji, pod prividom pluralizma i mnoštva medijskih izvora, zapravo se urušava". Prema njegovim navodima, Srbija prednjači u Evropi po broju legalnih zemaljskih analognih stanica, kojima se „dozvole izdaju kao na pokretnoj traci", kao i po broju piratskih stanica.
- Neodrživ sistem za posledicu ima drastičan pad kvaliteta programa, pluralizam izvora koji za posledicu nema pluralizam sadržaja, već besomučno preslikavanje istog i ispraznog. ANEM od nadležnih zahteva da razmotre posledice koje po medijski sektor ima istrajavanje na ekonomski, sadržajno i na svaki drugi način neodrživom broju elektronskih medija u etru - napominje Mirković.
Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta RRA, objašnjava za Danas da je raspisivanje konkursa „jedino što je moguće u skladu sa zakonom", kao i da niko ne može tražiti kršenje zakona. On dodaje da izdavanje novih dozvola za emitovanje „neće narušiti medijski sistem u Srbiji".
- Mnoge opštine imaju potrebe za novim frekvencijama zbog konkurencije i potreba informisanja lokalnog stanovništva. Pojedine opštine nisu imale nijednu lokalnu radio stanicu dosad, dok u Subotici, na primer, postoji potreba za dodatnim frekvencijama zbog višenacionalnog sastava stanovništva - ističe Karadžić.
On kaže da su neke frekvencije ponovo na konkursu, za koje niko nije aplicirao ili nije imao validnu dokumentaciju. Prema njegovim rečima, Plan raspodele radio i TV frekvencija donosi Ministarstvo za telekomunikacije, prema kojem sve slobodne frekvencije moraju da se iznesu na konkurs.
-
Nema komentara.