Home  /  Medijska scena  /  Arhiva vesti do septembra 2011.

26. 01. 2011

GNEVNI HULIGANI NASRTALI NA NOVINARE I VREĐALI SUD

Izricanje presude ubicama Francuza Brisa Tatona obeležili brojni incidenti

Beograd, 26.01.2011. (Blic) - Đorđe Prelić (26), glavni organizator ubistva francuskog navijača Brisa Tatona (28), osuđen je juče na 35 godina zatvora, a presudu je dočekao na slobodi. Sumnja se da se ovaj vođa "Alkatraza" krije u jednoj od zemalja regiona. U međuvremenu mu se porodila nevenčana supruga. Istražni organi imaju protivrečene informacije o skrivanju Prelića. Prema prvim informacijama, posle raspisivanja poternice Prelić je pobegao u Holandiju koristeći poznanstva sa krijumčarima droge, zatim je bilo podataka da se nalazi u jednoj zemlji u okruženju Srbije da bi poslednje informace ukazale na to da se krije u Beogradu ili njegovoj okolini.

Osim Prelića, kao organizatori osuđeni su Dejan Puzigaća (30) na 32 godine, kao i Ljubomir Marković Kića (31) i Ivan Grković (29) na po 30 godina zatvora. Na kazne od 14 godina, veće sudija Mirjane Ilić, osuđeni su Milan Vujović, Branimir Četnik i Vladan Suvajac. Dve godine manje dobili su Dragan Tomasović, Stefan Veličković, Milan Tarlać i Bojan Matijević. Zbog nasilničkog ponašanja pet godina iza rešetaka provešće Stepa Petrović, dok je uslovnu dvogodišnju kaznu zbog pomoganja huliganima posle zločina dobio Vladimir Bošković.

Izricanje presude prošlo je uz brojne incidente u kojima su huligani koji su došli u sudnicu pretili i vređali sudije, ali i novinare na koje su čak i fizički nasrtali. Iako je bilo lako pretpostaviti da će huligani doći na zakazano izricanje presude, roditelji ubijenog Tatona zbog bezbednosti morali su da budu uvedeni i izvedeni iz beogradske Palate pravde na sporedan ulaz. Suđenje je obezbeđivao i veliki broj policajca, ali je među publikom bila i većina vođa navijačkih grupa Partizana. Bili su i pripadnici grupa "Alkatraz", "Iridućibili", čiji su pripadnici sada osuđeni za ubistvo, kao i pripadnici najveće grupe navijača Partizana "Južni front".

Veoma lošom organizacijom u Palati pravde određeno je da se suđenje ne održi u najvećoj sudnici i pored ogromnog interesovanja Povod za prve incidente upravo je bila gužva jer su besni navijači, zato što nisu mogli da uđu u sudnicu zbog malog broja mesta nasrnuli na novinare, koji su takođe u većem broju ostali napolju. Navijači su pokušali i na silu da uđu u sudnicu gurajući se, ali ih je obezbeđenje u tome sprečilo.

Sa incidentima je nastavljeno i čim su se čule prve kazne. Rodbina i prijatelji optuženih burno su reagovali uz povike i jecanja, a nekima je i pozlilo. Optuženi Grković, Dragan Tomasović i Bojan Matijević su zatražili da ih izvedu iz sudnice, jer nisu hteli da saslušaju obrazloženje presude do kraja. Optuženi Stefan Veličković prokomentarisao je svoju presudu na 12 godina rečima: "Vi ste izvršili ubistvo presudom."

Sudnicu su napuštali uz plač, ali i preteće povike i psovke, članovi porodica optuženih, i prijatelji. Osim psovki, uzvikivali su: "Sudiće vama narod", "Žalićemo se u Strazburu", "Pravi krivci se slobodno šetaju gradom", "Ni teroristi nisu ovolike kazne dobili"... Sa incidentima je nastavaljeno i ispred beogradske Palate pravde dok su novinari uzimali izjave advokata i članova porodica optuženih, koji su rekli da su veoma nezadovoljni i da će uložiti žalbu. Grupa huligana je nasrnula na snimatelje srpskih i francuskih televizija uz pretnje i psovke, ali ih je policija zaustavila. Portparol državnog tužilaštva Tomo Zorić rekao je da je tužilaštvo zadovoljno presudom i da je ona opomena i poruka da ovako nešto nikada ne bi smelo da se ponovi.

- Ovo je dokaz da je pravda dostižna. Presuda je potvrda i efikasnosti srpskog pravosuđa, koje je pokazalo da je sposobno da za samo sedam meseci prvostepenom presudom može da okonča ovaj veoma složen slučaj - kaže Zorić.

Osuđeni, njihovi branioci i tužilaštvo imaju pravo da ulože žalbu na presudu Apelacionom sudu u Beogradu u roku od 15 dana po prijema napisane presude.

"Nemoj ovde, ima mnogo policije."

Jednom od predvodnika u incidentima koji je nasrtao i na novinare pripadnik obezbeđenja je rekao: "Nemoj ovde, ima mnogo policije." Čak i novinari najvećih francuskih medija koji su bili akreditovani i doputovali samo zbog toga nisu uspeli da uđu u sudnicu. Tek su na intervenciju iz Ambasade Francuske neki od njih pušteni unutra, ali je, na primer, novinar iz Tuluza, rodnog mesta ubijenog Tatona, bio prinuđen da čeka ispred sudnice.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs