Istorijat ANEM-a

Hronologija ANEM-ovog puta od osnivanja 1993. godine do danas, sa ključnim prekretnicama u zastupanju nezavisnih medija i slobode štampe u Srbiji.

Anem
Podeli članak:
ANEM
ANEM

Godine 1993. nekoliko stanica - Radio B92 i NTV Studio B iz Beograda, Radio Boom 93 iz Požarevca, Radio Antena M iz Podgorice, Radio Bajina Bašta iz Bajine Bašte, Radio Smederevo iz Smedereva i Radio Cetinje iz Cetinja - osnovalo je Asocijaciju nezavisnih elektronskih medija (ANEM). Cilj je bio da se izolovani mediji ujedine, što je bio prvi korak ka ukidanju monopola medija koji su bili pod kontrolom države.

Sve do početka masovnih građanskih protesta u zimu 1996/97. godine uticaj nezavisnih, nedržavnih elektronskih medija bio je veoma ograničen. Radio B92, Radio Index, Radio Bajina Bašta, Radio Boom 93 i Radio Cetinje bili su oaza profesionalnog izveštavanja.

Početkom 1996. godine u Asocijaciji su zbog represije koju je sprovodila vlast ostala samo četiri aktivna člana - Radio B92, Radio Boom 93, Radio Antena M i Radio Bajina Bašta. U decembru 1996. godine Vlada Srbije zatvorila je Radio Boom 93, pa se broj članova smanjio na tri. Kada je opozicija na lokalnim izborima pobedila, u tridesetak najvećih gradova u Srbiji lokalnim radio i TV stanicama ukazala se mogućnost da promene medijsku sliku i ugroze monopol državnih radio i TV stanica. Koristeći povoljnu političku situaciju koju su stvorile masovne studentske i građanske demonstracije 1996/97, ANEM je u junu 1997. godine širom Srbije i Crne Gore formirao mrežu od 19 pridruženih nezavisnih lokalnih radio i TV stanica. Prostiranje i uticaj ANEM-a znatno su se povećali, tako da je u junu 1998. godine, pomenutu mrežu činilo 35 stanica. 

ANEM je u novembru 1997. godine postao pravni subjekt. Na osnovu Zakona o preduzećima, registrovan je kao poslovna asocijacija tri najaktivnija i najposvećenija člana - Radija B92, Radija Boom 93 i RTV Bajina Bašta.

Tokom 1998. i 1999. godine vlast je pojačavala represiju nad stanicama ANEM-a - jednom broju pridruženih stanica zabranjen je rad, dok je druge preuzeo režim. Prve nedelje bombardovanja vlast je preuzela kontrolu nad Radijom B92. U toku tromesečnog bombardovanja zatvoreno je osam stanica ANEM-a. Do avgusta 1999. godine sve pridružene stanice koje su bile zatvorene tokom bombardovanja NATO-a vratile su se u etar.

Nakon demokratskih promena 2000. godine, oko 100 radio i TV stanica prijavilo se za članstvo u Asocijaciji, a osnivači tridesetak stanica su na prvoj Skupštini ANEM-a, u maju 2001. godine, dobili status punopravnih članova.

ANEM okuplja isključivo stanice koje imaju dozvolu za emitovanje. Članice su ujedinjene u posvećenosti osnovnim ljudskim pravima, poštovanju, zaštiti i promociji slobode izražavanja i informisanja i negovanju najviših novinarskih standarda i etike.

ANEM aktivno radi na unapređenju uslova za razvoj medija, slobode izražavanja i zaštiti interesa svog članstva kao i implementaciji zakonodavnog okvira. Uspešno je realizovao brojne projekte dok su njegovi predstavnici aktivno participirali u brojnim radnim grupama za reformu medijskog zakonodavstva.

Tokom poslednjih nekoliko godina, ANEM se fokusirao na pitanje bezbednosti novinara, praćenje regularnosti sprovođenja procesa projektnog sufinansiranja medijskog sadržaja na svim nivoiam vlasti kao i proces izbora članova Savet REM-a.  

Povezani članci