Bezbedni novinari
Portal Bezbedni novinari ima za cilj da na jednom mestu obezbedi što veći broj informacija koje mogu biti od ključne važnosti za svakodnevni rad kako novinara i urednika, tako i svih onih uključenih u poslove od značaja za javno informisanje.

U fokus interesovanja ovog portala postavljena je zaštita bezbednosti novinara. Na njemu se nalaze smernice uz pomoć kojih se mogu sagledati problemi do kojih u procesu rada neretko dolazi, kao i sistematizovan relevantan pravni okvir i konkretni mehanizmi koje ugroženi radnici u poslu javnog informisanja mogu konsultovati u cilju rešavanja problema.
Takođe, na ovom portalu objavljivaće se informacije o aktulenim sudskim postupcima, analize relevantne sudske prakse i odgovori na dileme sa kojima se novinari često susreću.
Sigurna linija

Ovo je specijalni besplatni broj telefona i direktna linija, na koji novinar/novinarka ili medijski radnik/radnica može prijaviti svaku situaciju koja proizvodi osećaj ugroženosti zbog bavljenja novinarskom profesijom.
Pozivom na broj 0800 100 115 dobijaju se jasna objašnjenja o zakonskom tretmanu dela, i o postupcima koji treba da se pokrenu kako bi se nadležnim institucijama, policiji i tužilaštvu prijavilo ugrožavanje bezbednosti.

Privođenje i zadržavanje novinara Zoomera – zloupotreba ovlašćenja i klasični SLAPP postupak
Pružajući punu podršku portalu Zoomer, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija najoštrije osuđuje procesuiranje novinara Darka Gligorijevića, kog su juče, prema rečima redakcije, pripadnici MUP-a odveli u policijsku stanicu, kako bi u svojstvu građanina dao izjavu u vezi sa incidentom koji se dan ranije dogodio u Studentskom gradu na Novom Beogradu, a Gligorijević ga, u svojstvu novinara, zabeležio na video-snimku.

Novinari, policija i tužilaštvo treba da budu saveznici u zaštiti integriteta
„U rekordnom roku od samo dve nedelje završene su istražne radnje protiv napadača na kamermana TV N1 Marijana Vučetića, 16. maja ove godine, u selu Makovište kod Kosjerića. Podnet je optužni predlog Višem sudu u Užicu za krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu u sticaju sa ugrožavanjem bezbednosti novinara“, izjavio je na sastanku članova Stalne radne grupe za bezbednost novinara Veljko Lazić iz Višeg javnog tužilaštva u Užicu.

VJT statistika napada na novinare od 2016. do kraja aprila 2025.
Ažurirani podaci Vrhovnog javnog tužilaštva o postupanju ovog organa u slučajevima napada na novinare.

Stalna radna grupa za bezbednost novinara 5. juna u poseti Požegi i Kosjeriću
Predstavnici novinarskih i medijskih udruženja (ANEM, NUNS, UNS i Asocijacija medija), članice Stalne radne grupe za bezbednost novinara (SRG), posetiće zajedno sa predstavnicima medijskog odeljenja Misije OEBS-a u Srbiji, 5. juna Požegu i Kosjerić kako bi se upoznali sa bezbednosnom situacijom u kojoj medijski radnici u ovom području rade.

ANEM osuđuje sprečavanje novinara da izveštavaju sa skupa u Zaječaru
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija najoštrije osuđuje fizičko sprečavanje ekipe televizije N1, Nova, Insajdera i novinara lokalnih medija da izveštavaju sa skupa u Jelašnici kod Zaječara.

ANEM alarm: Osuda napada na novinarku Glasa Šumadije
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija najoštrije osuđuje napad na novinarku „Glasa Šumadije” Nikoletu Jošović.

ANEM alarm: Nastavlja se praksa proganjanja napadnutih novinara umesto partijskih nasilnika
Miljko Stojanović, novinar „Glasa Zaječara“, prateći protestnu vožnju „Bukom protiv diktature“ 25. marta, napadnut je od strane odbornika SNS Nelija Nikolića i još jednog napadača (na dve devojke i dva mladića), pokušavali su da mu otmu telefon kojim je snimao događaj.

O bezbednosti novinara ni sekund na RTS-u
Selektivno izveštavanje i postojanje “onih čije se izjave ne prenose” su nespojivi sa uređivačkom politikom medija koji sebe naziva Javnim servisom Srbije i svih njenih građana.

Novinari osećaju da ne mogu da računaju na podršku policije i zaštitu pravnog sistema
Napadi na novinare i sprečavanje njhovog rada proteklog vikenda tokom skupa SNS u Nišu dodatno su pogoršali bezbednost novinara. Postao je trend da predstavnike medija napadaju, a da policija to gleda i ne reaguje, kao i da tužilaštvo ne može da utiče na policiju da radi svoj posao. Imamo osećaj da smo pušteni niz vodu i da ne možemo da računamo na zaštitu pravnog sistema – zaključili su predstavnici medija i medijskih udruženja na sastanku članova Stalne radne grupe za bezbednost novinara u Nišu sa predstavnicima tužilaštva i policije, održanog u saradnji ANEM-a i Misije OEBS u Srbiji.
Najnovije

SĆF: Brutalna kampanja iz državnog vrha – za tri nedelje 57 napada na novinare

Stanković: Kidnapovali su me zbog mog rada. Policajci su me tukli i iživljavali se, ali nisam obrisao snimke

ANEM alarm: Nadležni hitno da istraže pismo koje je dobila redakcija N1

Srbija: Sloboda medija nastavlja da opada zabrinjavajućom brzinom, EU mora da reaguje
