Izveštaj EK: Zabrinutost za bezbednost novinara u Srbiji
Bezbednost novinara postaje sve veći razlog za zabrinutost. Prijavljeni su slučajevi pretnji, zastrašivanja, govora mržnje i fizičkog nasilja nad novinarima i novinarkama. Novinari na lokalnom nivou su psebno ranjivi na ovakve napade, navodi Evropska komisija u godišnjem izveštaju o stanju vladavine prava u Srbiji.

Dodaje se da su novinari bili izloženi sve većim pritiscima i napadima u kontekstu studentskih i građanskih protesta koji su se dešavali nakon tragičnog incidenta u Novom Sadu.
U izveštaju EK se pominje i da je nekolicini stranih novinara, uključujući i one iz država članica EU, odbijen je ulazak u Srbiju pred proteste održane 15. marta 2025. godine.
„Od jula 2024. godine, platforma Saveta Evrope za promociju zaštite novinarstva i bezbednosti novinara zabeležila je 20 upozorenja. Projekat The Media Freedom Rapid Response zabeležio je 113 upozorenja od jula 2024, uključujući 23 fizička napada, 25 napada na imovinu, 73 verbalna napada, osam pravnih incidenata i 23 slučaja ometanja rada novinara“, ističe se u izveštaju.
Podseća se i da je nekoliko medijskih udruženja suspendovalo svoje članstvo u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara, navodno zbog neefikasnosti nadležnih organa u procesuiranju napada na novinare ili zbog opšte kritike neuspeha vlasti da ispune osnovne demokratske standarde i principe vladavine prava.
Nije ostvaren, dodaje se, ni napredak u procesuiranju tri ubistva novinara iz 1994, 1999. i 2001. godine, od kojih je jedno u međuvremenu zastarelo.
„Slučajevi strateških tužbi protiv javnog učešća (SLAPP) sve više otežavaju rad istraživačkih medija i organizacija civilnog društva. Srbija još uvek mora da uskladi svoje zakonodavstvo sa pravnom tekovinom EU, uključujući mehanizme za rano odbacivanje očigledno neosnovanih tužbi i pravne lekove protiv zloupotrebe sudskih postupaka“, ocenjuje se.