MEDIJSKA SCENA SRBIJE U MAJU 2025.

Monitoring izveštaj ANEM-a za maj 2025. godine o slobodi izražavanja, starim i novim propisima i analizom SLAPP tužbi

Medijski monitoring
Podeli članak:
SRG Niš
Foto: Miroslav Janković / OEBS

U Monitoringu medijske scene za mesec maj 2025. godine čitalac se može obavestiti o novim izveštajima međunarodnih organizacija Amnesty International i Reporteri bez granica, kao i o zaključcima do kojih se došlo u razgovorima koji su se vodili tokom posete predstavnika međunarodnih udruženja i organizacija u sastavu konzorcijuma Media Freedom Rapid Response (MFRR). 

Međunarodni dan slobode medija novinarska udruženja iskoristila su da još jednom ukažu na probleme sa kojima se suočavaju medijski radnici. ANEM, Misija OEBS-a u Srbiji i predstavnici udruženja novinara održali su u Nišu sastanak sa novinarima, predstavnicima tužilaštva i policije. Vrhovno javno tužilaštvo objavilo je podatke o postupanju javnih tužilaštava u krivičnim predmetima na štetu bezbednosti lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti informisanja. 

Na Platformi za bezbednost novinara Saveta Evrope zabeležen je prestanak dvadesetogodišnjeg radnog odnosa novinarkama Politike Sandri Gucijan i Dorotei Čarnić. Izražavanje drugačijeg stava, radnog odnosa i produžetka ugovora o angažovanju koštala je radnicu i tri honorarna saradnika RTS-a, izjavila je grupa radnika tog medija okupljena u inicijativu ,,Naš pRoTeSt”. Nakon više od dva meseca provedena u pritvoru, aktivistima Davoru Stefanoviću, Srđanu Đuriću i Mladenu Cvijetiću izrečena je mera zabrane napuštanja stana sa elektronskim nadzorom. 

Čitalac se u ovomesečnom Monitoringu može obavestiti o slučaju Marka Marjanovića, potpisanog kao Kristal Met Dejmon, o napadima na novinara redakcije Insajder Stefana Miljuša, snimatelja TV N1 Marjana Vučetića, novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović, novinarku i snimatelja TV Nova Ivanu Marković i Dejana Markovića, novinarku Glasa Šumadije Nikoletu Jošović, novinare koji su izveštavali iz Jelašnice i Grljana, novinarku i urednicu portala KoSSev Tatjanu Lazarević, dopisnika australijskog radija SBS Nikolu Doderovića; o privođenju fotografa Gavrila Andrića; o pretnjama upućenim redakciji portala Bečejski mozaik, novinarki i urednici portala Storyteller Vladimiri Dorčovoj Valtner i novinarki TV N1 Žani Bulajić; o tužbi koju su podneli izdavači medija TV N1 i Nova S protiv udruženje Centar za društvenu stabilnost zbog objavljivanja spornog video-materijala; o targetiranju novinara i novinarke medija Glas Zaječara Miljka Stojanovića i Anđele Risantijević; o ukidanju presude zbog ugrožavanja sigurnosti novinarke Nove S Isidore Kovačević i odbacivanju krivične prijave protiv novinara Srđana Škora. Posebno mesto u monitoringu ima podsećanje na ubijene i nestale novinare na Kosovu.

Monitoring medijske scene prati proces izmena i dopuna tri za oblast medija ključna zakona: Zakona o javnom informisanju i medijima (ZJIM), Zakona o elektronskim medijima (ZEM) i Zakona o javnim medijskim servisima (ZJMS); ishod procesa za izbor članova Saveta REM-a; odluku Apelacionog suda u Beogradu kojom je potvrđena prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu kojom je kao neosnovan odbijen tužbeni zahtev Dijane Hrkalović, bivše državne sekretarke Ministarstva unutrašnjih poslova, u sporu protiv Stevana Dojčinovića, glavnog urednika KRIK-a i udruženja koje je taj portal osnovao.

Sve navedeno možete pogledati u Monitoringu medijske scene za mesec maj.

Ova publikacija objavljena je uz finansijsku pomoć Evropske unije i Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda SAD. Za njegovu sadržinu isključivo je odgovorna Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i ta sadržina nužno ne izražava zvanične stavove Evropske unije, vlade Norveške, Nemačkog Maršalovog fonda i Balkanskog fonda za demokratiju.

Ovaj Monitoring izveštaj uradio je stručni monitoring tim iz advokatske kancelarije „Savović", u saradnji sa ANEM-om.

Povezani članci