MEDIJSKA SCENA SRBIJE U NOVEMBRU 2023. GODINE

Monitoring izveštaj ANEM-a za novembar 2023. godine o slobodi izražavanja, starim i novim propisima i analizom SLAPP tužbi

Medijski monitoring
Podeli članak:
MEDIJSKA SCENA SRBIJE U NOVEMBRU 2023. GODINE

Monitoring medijske scene izrađuje se s ciljem kontinuiranog praćenja događaja i procesa koji utiču na stanje medijskih sloboda u Republici Srbiji. Autori monitoringa bave se: slobodom izražavanja; praćenjem implementacije postojećih propisa; usvajanjem novih propisa, ali i izmenama i dopunama aktuelnih, kako iz oblasti medija, tako i iz drugih oblasti koje na direktan ili indirektan način utiču na slobodu medija; kao i analizom SLAPP tužbi (strateških tužbi protiv učešća javnosti) usmerenih prema novinarima i medijima.

Sloboda izražavanja

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjvosti za zločine nad novinarima, Evropska federacija novinara (EFJ) pozvala je države da preduzmu konkretne mere za okončanje nekažnjivosti ovih zločina, kojih u Srbiji ima dva – slučaj Slavka Ćuruvije i slučaj Milana Pantića. Aleksandra Kapri iz organizacije Freedom House, predstavila je u Srbiji nov izveštaj pod nazivom „Nacije u tranzitu’’, čija je ona koautorka, a koji se bavi stanjem demokratije u 29 zemalja od Centralne Evrope do Centralne Azije, uključujući i države Zapadnog Balkana. Izveštaj za novembar mesec detaljnije obrađuje slučaj Srđana Nonića, urednika portala Niška Inicijativa, slučaj redakcije Danas, slučaj Danijela Radića, vlasnika televizije KTV, slučaj Nenada Živadinovića, novinara portala Ritam grada, a detaljno su analizirani i slučajevi diskriminacije medija i ograničavanje slobode javnog informisanja, u vezi sa medijima N1, Nova S i RDP 021.

Monitoring procesa usvajanja novih zakona

Novembar je prvi mesec koji je počeo sa usvojenim novim medijskim zakonima na snazi. Izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o elektronskim medijima objavljen je na sajtu Ministarstva informisanja i telekomunikacija, čime je otkriveno je da je iza predloga određenih spornih odredaba stajala kompanija „Telekom”. Aktuelne teme za raspravu i procenu efikasnosti zakonskih rešenja su Savet REM-a, usklađenost sa Medijskom strategijom, kao i dodatne mere za ostvarivanje prava osoba sa invaliditetom predviđene novim Zakonom o elektronskim medijima, koje između ostalog uključuju i preciziranje mera za prilagođavanje programa osobama sa oštećenim vidom i sluhom.

Implementacija postojećih propisa

Kada je u pitanju projektno sufinansiranje,  lokalna vlast u opštini Inđija je u novembru rešila da rebalansom budžeta poveća iznos namenjen za ostvarivanje i unapređivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja i to za 6 miliona dinara, uz obrazloženje da će novac biti opredeljen po odluci predsednika opštine Inđija, Vladimira Gaka, jer vremena za konkurs nema. Izveštaj za novembar mesec sadrži analizu zakonitosti ovakve odluke, kao i analizu uslova za dodelu sredstava na ime pojedinačnih davanja. Povodom spornog pitanja, upit o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja koje se odnose na to kome i iz kog razloga su namenjena dodatna sredstva su načelnici finansija, Branki Naić uputili pravna služba Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) i IN Medija. Dodatno, navedeni su ukupni iznosi i način raspodele sredstava od strane Komisije za ocenu projekata na konkursu za sufinansiranje medija u Zrenjaninu, kao i koja sredstva su dodeljena medijima od strane Subotice.

SLAPP tužbe usmerene prema novinarima i medijima

Analizirana je publikacija ,,SLAPP tužbe – mehanizam za ućutkivanje javnosti” objavljena krajem novembra, a koja je nastala u okviru projekta ,,Povećanje javne svesti o SLAPP tuz bama u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini” realizovanog od strane Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), u saradnji sa partnerskim organizacijama Helsinški parlament građana Banja Luka (hCa) i Institut za medije Crne Gore (MMI). Ističe se da taj projekat nastoji da ukaže na negativan uticaj SLAPP tužbi na slobodu govora i slobodu medija.

Medijski monitoring objavljen je uz finansijsku pomoć Evropske unije i Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Za njegovu sadržinu isključivo je odgovorna Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i ta sadržina nipošto ne izražava zvanične stavove Evropske unije i Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Ovaj Monitoring Izveštaj uradio je stručni monitoring tim ANEM-a iz advokatske kancelarije „Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEM-om, a celokupan se može pronaći na ovom linku.

Povezani članci