Kamerman koji je napadnut u Novom Sadu podneo prigovor tužilaštvu
Kamerman Mirko Todorović, koji je fizički napadnut 5. novembra ispred prostorija SNS u Novom Sadu, kada ga je rvačkim zahvatom dok je obavljao snimanje događaja, oborio Vuk Raonić iz Novog Sada, podneo je prigovor Višem javnom tužilaštvu zbog toga šta je njegovu krivičnu prijavu odbacilo Osnovno javno tužilaštvo, s obrazloženjem da ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, potvrđeno je Asocijaciji nezavisnih elektronskih medija (ANEM).

Todorović traži da se usvoji prigovor i da Više javno tužilaštvo izda obavezujuće uputstvo Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu da preduzme odnosno nastavi krivično gonjenje po navedenoj prijavi (krivičnog dela Nasilničko ponašanje iz čl. 344. st. 1. KZ).
Mirko Todorović u dokumentu u koji je ANEM imao uvid navodi i sledeće razloge:
„Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu pravilno je utvrdilo da je prijavljeni Vuk Raonić, dana 5.11.2024. godine, učestvovao u javnom okupljanju ispred prostorija SNS na Bulevaru oslobođenja u Novom Sadu, te da me je tom prilikom, bez ikakvog razloga, oborio na trotoar na taj način što mi je podmetnuo nogu i gurnuo me.
Međutim, Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu nije pravilno utvrdilo da nije nastupila zabranjena posledica, odnosno da nije došlo do značajnijeg ugrožavanja spokojstva građana ili težeg remećenja javnog reda i mira jer ponašanje prijavljenog nema ozbiljne posledice po spokojstvo građana ili javni red i mir.
Iako je tužilaštvo saslušalo svedoke Žarka Bogosavljevića i Natašu Kovačev koji su se u svojim iskazima izjasnili da su se zbog predmetnog događaja osećali uznemireno, donelo je pogrešan zaključak „da se niko od prisutnih građana nije uznemirio“.
Ovakav stav Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu je pogrešan jer ugrožavanje spokojstva građana ne mora da nastupi u trenutku kada se događaj desio, niti se ugrožavanje spokojstva građana odnosi samo na građane koji prisustvuju kritičnom događaju.
Polazeći od činjenice da sam kritičnom prilikom, kao snimatelj TV Euronews, bio na službenom zadatku, te da sam samim tim obavljao poslove od javnog značaja u vezi sa javnim informisanjem, te imajući i vidu ulogu koje javno informisanje i lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja imaju u demokratskom društvu, jasno je da svaki napad na lice koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja, u vezi sa poslovima koje obavlja, značajno narušava spokojstvo građana.
Svim unutrašnjim i međunarodnim pravnim aktima zajemčeno je da lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja iste poslove moraju da obavljaju slobodno. Ukoliko ova lica svoj posao ne obavljaju slobodno, odnosno ukoliko ih druga lica fizički onemogućavaju da vrše svoj posao tako što ih rvačkim zahvatima ruše na zemlju, to ima direktan negativan uticaj na slobodu izražavanja. Zbog toga, svaki napad na lice koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja ima uticaja, odnosno značajnije narušava spokojstvo građana.
Gore navedeno ne odnosi se samo na novinare nego i na sva druga lica koja rade u oblasti javnog informisanja kao na primer kamermani.
U suprotnom, ukoliko bi se prihvatio stav Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu da napad na lice koje obavlja poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja u vezi sa poslovima koje obavlja i to na javnom skupu, a ovom pozivu je imanentno da izveštava sa javnih skupova, poslala bi se poruka da napad na lica koja obavljaju poslove od javnog značaja u oblasti javnog informisanja nije velika stvar i da može proći nekažnjeno.“
Projekat "Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara", sprovodi ANEM sa partnerima Insajder TV i Centar za razvoj lokalnih medija, a uz podršku Evropske Unije i Balkanskog fonda za demokratiju.