14. 10. 2013

Hrvatska druga u Evropi po korupciji

KELN/ZAGREB, 14.10.2013 (Vecernje novosti) - Prema istraživanjima revizorske kuće "Enst end Jang" Hrvatska je druga u Evropi po korupciji u poslovnom svetu, a uz to ona "uspešno" izvozi korupciju, javio je radio Dojče Vele.

Podseća se da se za čak četiri međunardone afere vezuju imena visokih zvaničnika, bivši premijera i predsednika.

Zato, kako se navodi, ne čudi što je u Hrvatskoj u maju gotovo bez ođeka ostao podatak te revizorske kuće prema kojem 90 odsto hrvatskih menadžera veruje da je davanje mita sasvim uobičajena poslovna praksa.

Iako su afere "Hypo" i "Mol", u kojima je za primanje provizija od austrijske banke i mađarske naftne kompanije nepravosnažno osuđen bivši premijer Ivo Sanader, u početku izazvale žestoku reakciju javnosti, malo ko prati nova suđenja nekad najmoćnijem čoveku države.

Nikad dovršeni slučaj "Daimler", u kojem je ta američka firma navodno podmićivala visoke zvaničnike nije ostavila jači trag, a bivši predsednik Stjepan Mesić, čini se, neće morati ni da se brani od optužbi finskog državnog tužioca koji ga sumnjiči za primanje mita u slučaju "Patria" prilikom nabavke vojnih vozila 2007. godine, smatra DW.

Kolumnista riječkog "Novog lista" Ladislav Tomičić za DW kaže da Hrvatska nije ušla u Evropsku uniju čista od korupcije, kao što nijedna zemlja članica nije bez korupcije. On ipak dodaje da je Hrvatska u Uniju ušla bogatija za jednu figuru. "To je hrvatski 'otkupitelj greha', da ne kažem hrvatski Isus Hrist - Ivo Sanader", objašnjava sarkastično Tomičić opisujući stanje nacije koja je i pre pravosnažne presude, osudila bivšeg premijera kojem se sudi za korupciju u nekoliko postupaka.

Hrvatska je, između ostalog, zemlja u kojoj se za korupciju sudi i nekada vodećoj stranci, danas najjačoj opozicionoj snazi - Hrvatskoj demokratskoj zajednici (HDZ). Uprkos deklarisanom programskom vraćanju stranke na vreme pre Sanadera, novi predsednik, Tomislav Karamarko, nije uspeo da "rebrendira" stranku, iako je dolaskom na njeno čelo proglasio "katarzu" i novo "doba nevinosti" za HDZ. "U Hrvatskoj nema nevinih, pogotovo ne u HDZ-u", uverava Tomičić. On napominje da, iako je u vladajućem SDP-u situacija nešto bolja, ne treba zaboraviti da je član stranke bio i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Za njim se, kaže, vuku stotine repova i stotine nikad procesuiranih prijava. "Grad Zagreb je uvek imao najveći korupcijski potencijal koji je, uveren sam, iskorišćen", ispričao je Tomičić.

Iako se Hrvatska tokom pretpristupnih pregovora nije očistila od korupcije, jedan od najistaknutijih boraca protiv te društvene anomalije, Zorislav Antun Petrović, smatra da su stvoreni preduslovi da se to dogodi. "Imamo tela koja mogu da procesuiraju korupciju, ako do nje dođe. Ali to sve treba još prilagoditi. Sportskim rečnikom rečeno: imamo dobre skije, rukavice, štapove i naočare, samo još treba da naučimo da skijamo", kaže Petrović za DW.

Teško je, međutim, ne primetiti da su optužbe protiv Sanadera i bivšeg predsednika Mesića došle nakon prestanka njihovog političkog života. Međutim, dok su Sanadera mesecima držale na vrhu liste nepopularnih političara, javnost, čini se, optužbe protiv bivšeg predsednika ne percipira kao nešto bitno, navodi DW.

 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs