30. 03. 2009
ANEM PROJEKTI: PRAVNO ODELJENJE 2008.
Tokom marta 2009, ANEM završava devetomesečnu implementaciju projekta “ANEM Pravno odeljenje 2008”, čiju je realizaciju podržao Švedski Helsinški Komitet (Swedish Helsinki Committee- SHC).
ANEM je, u saradnji sa advokatskom kancelarijom “Živković-Samardžić“, koja obavlja poslove njegovog Pravnog odeljenja, tokom sprovođenja projekta, usmerio svoje aktivnosti na nekoliko oblasti:
1. besplatna pravna pomoć za punopravne članice Asocijacije.
Zalažući se za jačanje kapaciteta svojih članica i njihovo poslovanje u skladu sa važećim propisima, ANEM je, uz podršku SHCa, omogućio svojim stalnim članicama besplatnu pravnu pomoć advokata. Stanicama je Pravno odeljenje pružilo usluge pravnih saveta i konsultacija iz različitih oblasti medijskog i srodnih prava, kao na primer: ostvarivanje prava na dozvole za emitovanje programa; privatizaciona i postprivatizaciona pitanja; pitanja pravnih aspekata izveštavanja; oblast saradnje i zahteva prema regulatornim telima i kolektivnim organizacijama; usklađenost svakodnevnog rada stanica sa Zakonom o oglašavanju i drugim relevantnim zakonima, itd. Pored toga, stanicama je, kroz organizovanje radionice, omogućeno i da dobiju punu informaciju o pravnim aspektima Kodeksa ponašanja emitera, o obavezama i sankcijama koje proističu iz njega.
2. rad na poboljšanju položaja stanica
Pored značajne podrške i pomoći stanicama u procesu dobijanja dozvola, ANEM je, u saradnji sa advokatima, radio i na zaštiti prava njegovih članica od emitera koji nemaju dozvole i koji ih ugrožavaju ometanjem rada i damping cenama, kao nelojalna konkurencija. Osim konkretnih zahteva upućenih nadležnim organima za zatvaranje takvih stanica, ANEM je organizovao i press konferenciju, skrećući pažnju javnosti na ovaj problem, kako bi time uticao na efikasnost rada regulatornih tela. Pored toga, aktivnim radom na stvaranju i poboljšaju regulatornog okvira za rad medija, ANEM je doprineo poboljšanju položaja ne samo svojih stanica, nego i ostalih emitera, naročito u odnosima sa regulatornim telima i kolektivnim organizacijama, na čemu nastavlja da radi i u buduće.
3. ostvarivanje prava na slobodu izražavanja
ANEM se kao Asocijacija zalaže za slobodu medija i slobodu izražavanja. Kroz brojna javna saopštenja, ANEM je reagovao u slučajevima povrede ovih prava, pravovremeno zahtevajući od nadležnih hitne reakcije i zaštitu nezavisnih medija od pritisaka koji ugrožavaju njihovu egzistenciju i njihov rad. Neka od tih saopštenja su rađena uz podršku drugih medijskih organizacija, sa kojima je ANEM u ovom periodu izuzetno razvio saradnju, sa idejom da je zajedništvo ključ za rešenje mnogih problema. Povrede sloboda medija su u ovom periodu na žalost, učestale, a pored slučajeva ugrožavanja pojedinačnih medija i novinarskih ekipa, državni organi su, zaustavljanjem izbora članova Saveta RRA, značajno doprineli neostvarivanju prava i pogoršanju položaja medija. ANEM se, u saradnji sa drugim medijskim organizacijama, aktivno suprotstavljao ovakvom vidu političkog pritiska i mešanja u oblast medija i intenzivno radi na prevazilaženju ovog problema.
4.nastavak medijskih reformi, primena postojećih zakona i njihovo unapređenje
Od 2002. godine medijska scena Srbije se nalazi u procesu reformi, koje se sprovode sa polovičnim uspehom. Dok su određeni delovi medijskog sektora uređeni osnovnim zakonskim propisima (npr. Zakon o radiodifuziji, kao “krovni” medijski zakon), neke od oblasti ostaju i dalje potpuno neregulisane, poput satelitskog ili kablovskog emitovanja. ANEM je svojim javnim nastupima i predlozima i primedbama, radio na poboljšanju postojećih zakona (Zakon o oglašavanju) i donošenju novih (Zakon o transparentnosti i nedozvoljenoj koncentraciji medijskog vlasništva). Međutim, praksa je pokazala da veliki problem predstavlja i nedosledna primena postojećih zakona, kao i nedostatak podzakonske regulative u pojedinim oblastima. Svestan ovakve situacije i zalažući se za punu afirmaciju medijskih reformi, ANEM je, u saradnji sa svojom advokatskom kancelarijom, nadležnim organima podneo odgovarajuće predloge za regulisanje pojedinih pitanja donošenjem podzakonskih akata, ali je i inicirao doslednu primenu postojećih zakona, što je ostalo van pažnje javnosti.
ANEM je tako ostvario neke pomake, bitne ne samo za članice, nego i za ostale emitere, i to u sledećim oblastima:
• Regulisanje satelitskog emitovanja
• Izdvajanje emisione tehnike RTS-a (u svetlu predstojeće digitalizacije)
• Primena zakona o autorskim pravima.
-
Nema komentara.