Home  /  Medijska scena  /  Region i svet

07. 06. 2012

BBC neće da se izvini Crnoj Gori

London, Podgorica, 07.06.2012. (B92) - Iako je Ambasada Crne Gore od BBC-a tražila ispravku i objašnjenje zbog tekstova o Crnoj Goro kao mafijaškoj državi, iz te kuće rečeno da ostaju pri toj priči.

"Pripremamo detaljan odgovor Vladi Crne Gore i uskoro ćemo ga objaviti", rekli su podgoričkim Vijestima ljudi iz BBC-a.

U pismu Ambasada u Londonu navodi se da je u emisiji BBC-a izneto niz neistinitih i neargumentovanih tvrdnji o Crnoj Gori, što je BBC negirao.

"Smatramo da nismo prekršili nijedan princip profesionalog kodeksa i novinarske etike", nezvanično kažu iz BBC-a.

Vladi Igora Lukšića je naročito zasmetao način na koji je BBC okarakterisao Crnu Goru kao "mafijašku državu", za šta iz BBC-a kažu da je kvalifikacija preuzeta iz Forin Afers magazina koji je ranije pisao o tranzicionoj Crnoj Gori.

Vijestima je iz BBC-a nezvanično rečeno i da intevjuisanje premijera Lukšića nije način davanja legitimiteta seriji tekstova istraživačke mreže OCHRP o korupciji u vrhu vlasti, kako je crnogorska Ambasada navela u pismu.

"Za Crnu Goru je pitanje korupcije ključno za dobijanje pristupnih pregovora sa EU i treba očekivati da čujemo što premijer misli o tome", kažu oni.

Iz britanske medijske kuće susret sa premijerom Lukšićem i snimanje priloga opisuju kao pozitivno iskustvo u kojem su im značajno pomogli sagovornici - organizatori antivladinih protesta.

Paraleno sa pričama o Crnoj Gori kao mafijaškoj državi, koja je ovih dana popularna u nekim vodećim zapadnim medijima, ide i "slučaj Keljmendi".

Demokratska partija socijalista nije se ogradila od podrške kontroverznog biznismena Nasera Keljmendija ni kada su SAD zatražile da mu se zamrzne imovina zbog povezanosti s kriminalom, pišu Vijesti.

Portparol DPS-a Časlav Vešović kaže da je slučaj Keljmendi posao nadležnih državnih organa i da je za ovu stranku korisna međunarodna komunikacija Uprave policije Crne Gore.

On je rekao da povezanost DPS-a sa Keljmendijem neće uticati na poziciju stranke, čiji rejtinig "bezuspješno pokušavaju da unize neki mediji, dio NVO i opozicija, tako što bez ikakvog osnova, najčešće u proizvoljnim konstrukcijama, pojedine osobe dovode u vezu sa DPS-om".

U Pokretu za promene i Mreži za afirmaciju nevladinog sektora smatraju da upozorenje Vašingtona potvrđuje da će najuticajnije zemlje stati na stranu onih koji se bore protiv organizovanog kriminala i njihovih zaštitnika.

Uprava policije saopštila je da je Interpol obavestio o odluci Centralne banke SAD da će američke vlasti tražiti blokadu Keljmendijeve imovine i novčanih transakcija, nakon čega se o tome izjašnjavaju nadležna tela EU.

Posle toga je na Crnoj Gori da odluči da li će, kao država kandidatkinja za članstvo u EU, prihvatiti preporuku Unije.

Keljmendi pripada klanu organizovanog kriminala na čijem se čelu nalazi Ramuš Haradinaj i glavni je finansijer i organizator prometa opijata, naročito kokaina i heroina, koji u Peć stižu autobusima iz Carigrada i iz Albanije, a zatim dopremaju u zemlje zapadne Evrope.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs