Home  /  Medijska scena  /  Region i svet

24. 03. 2014

Izvanredni novinar

24.3.2014. (Politika; autor: Marija Krtinić) - Hrvatski novinar i književnik Boris Dežulović dobio je nagradu European Press Prize, koja se dodeljuje za izvanredno novinarstvo širom Evrope, u kategoriji najboljeg komentara.

Veliko priznanje pripalo mu je za tekst pod naslovom „Vukovar: spomenik mrtvom gradu u prirodnoj veličini", koji je objavljen u nedeljniku Globus 19. novembra 2013. povodom godišnjice pada Vukovara. Nagrada je Dežuloviću uručena protekle nedelje u Londonu, a izabrao ga je, među više od 400 nominovanih novinara, međunarodni žiri u kojem sede urednici najuglednijih medijskih kuća, poput britanskog Rojtersa, francuskog Monda, španskog Paisa.

„Bio je Vukovar. Bio je grad", napisao je Dežulović, kada je kao mladi novinar 1991. uspeo da se probije u Vukovar samo nekoliko dana nakon što su ga srpske snage zauzele. Priča kako je Dežulović kao dopisnik Slobodne Dalmacije u Beogradu, sa falsifikovanom akreditacijom Tanjuga i dozvolom Saveznog sekretarijata za narodnu obranu, napisao reportažu u okupiranom Vukovaru, postala je urbani mit.

„Tamo su me, naravno, provalili, kad su mi četnici kod pretresa otkrili hrvatske dokumente i pressicu Slobodne Dalmacije, koje sam pametno nosio sa sobom. Od strijeljanja me spasio neki pijani rezervista, kojemu nikad nisam saznao ime", kazao je kasnije u jednom intervju pisac.

„Dvadeset dvije godine kasnije, Vukovar je tek konzervirana ruševina grada iz devedeset prve, preparirani leš, odlagalište svijeća i vijenaca bez ijedne druge svrhe osim protokolarnog pijeteta i utjerivanja domoljublja u kosti, na koje se - u strahu od simboličke snage Grada Heroja - pristaje bez suvišnih potpitanja", piše u nagrađenom tekstu Dežulović.

Ovaj autor redovno piše kolumne za nekoliko štampanih i onlajn medija u regionu. Široj javnosti poznatiji je kao suosnivač (s Viktorom Ivančićem i Predragom Lucićem) i novinar kultnog nedeljnika Feral Tribune, koji je kao „Glasilo hrvatskih anarhista, protestanata i heretika (Bogu-mili a ni vragu nisu mrski)" devedesetih godina imao značajnu ulogu za medijske slobode u Hrvatskoj. Pišući o zabranjenim temama kroz satiru, ovaj trio je postavio novinarski standard koji, po mišljenju mnogih, do današnjeg dana nije dosegnut.

Rođen je 20. novembra 1964. u Splitu. Studirao je istoriju umetnosti, a novinarsku karijeru započeo u splitskoj Omladinskoj iskri, da bi je nastavio kao reporter Nedjeljne i Slobodne Dalmacije. Kao književnik, autor je, između ostalog, knjige „Christkind", duhovitog romana „Jebo sad hiljadu dinara", kao i zbirke pesama „Pjesme iz Lore".

Proglašen je novinarom godine 2004. u izboru HND-a.

Oženjen je i od 2005. do 2010. živeo je i radio u Beogradu, a onda se vratio u rodni Split. 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs