Home  /  Medijska scena  /  Region i svet

14. 09. 2014

"Špigl": NSA tajno može da pokrade podatke "Dojčetelekoma"

14.9.2014. (Tanjug) - Američke i britanske obaveštajne agencije imaju mogućnost da tajno pristupaju informacijama koje poseduju nemački telekomunikacioni giganti, prenosi nedeljnik "Špigl".


Američka Nacionalna agencija za bezbednost (NSA) i njen britanski pandan GC HQ uz pomoć programa poznatog kao "Mapa blaga", dolaze do informacija koje nemačke telekomunikacione kompanije poseduju na individualnim računarima i takozvanim pametnim telefonima.

"Mapa blaga", o kojoj je prošle godine pisao i "Njujork tajms" na osnovu podataka koje je otkrio bivši obaveštajac Edvard Snouden, može da prikupi između 30 do 50 miliona adresa koje internet provajderi poseduju - informacije koje otkrivaju vlasnika i trenutnu lokaciju računara ili mobilnog uređaja.

"Špigl" upozorava da te informacije mogu da budu upotrebljene za planiranje sofisticiranih sajber napada, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Prema pisanju nedeljnika, na meti napada mogli bi da se nađu najveće nemačke telekomunikacione kompanije poput - "Dojče telekoma", "Netkolonja", "Stelara" i "Cetela".

Predstavnici kompanija "Dojčetelekom" i "Netkolonj" su u izjavama "Špiglu" naveli da nisu "identifikovali bilo kakav dokaza manipulacije ili spoljnjeg ulaska u njihove mreže".

Šef IT sektora "Dojčetelekoma" rekao je da bi pristup stranih tajnih službi "našoj mreži bio u potpunosti neprihvatljiv".

Curenje podataka iz NSA, koje je omogućio Snouden, otkrilo je špijuniranje američkih vlasti u neverovatnim razmerama.

Među obelodanjenim informacijama je i ta da je NSA prisluškivala mobilni telefon nemačke kancelarke Angele Merkel.

Kao rezultat diplomatsko-špijunskog skandala sa dve strane Atlantika usledio je zahtev Berlina da službenik američke ambasade zadužen za obaveštajne poslove napusti Nemačku.

I kancelarka Merkel je zatražila od Vašingtona dodatna obaveštenja u vezi sa navodnim špijuniranjem.

Osim Nemačke, i drugi tradicionalni saveznici SAD su izrazili ogromno nezadovoljstvo povodom tvrdnji koje je izneo Snouden.

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs