Home  /  Medijska scena  /  Region i svet

21. 11. 2014

Softver za zaštitu novinara od špijuniranja

21.11.2014. (Al Jazeera) - Amnesty International razvio softver koji omogućava novinarima i aktivistima da otkriju državni nadzor njihovih kompjutera.

Amnesty International i druge organizacije su razvile softver za kompjutere da zaštite novinare i aktiviste od vladinog špijuniranja.

Besplatni softver omogućava korisnicima da vide da li su njihovi kompjuteri pod nadzorom obavještajnih službi različitih vlada.

Program Detekt

Program, nazvan Detekt, je napravljen isključivo za aktiviste za zaštitu ljudskih prava i novinare, čiji su kompjuteri redovna meta vlada, kazali su iz Amnesty Internationala.

"Vlade sve više upotrebljavaju opasnu tehnologiju, koja omogućava da čitaju mejlove aktivista ili novinara i automatski upale kameru ili mikrofon na nečijem kompjuteru", rekao je Marek Marczynski iz Amnesty Internationala.

"Oni upotrebljavaju tehnologiju u kukavičkom pokušaju da spriječe da zloupotrebe ne izađu na vidjelo", dodao je on.

U velikom broju država postoji opasnost da novinari i aktivisti sa osjetljivim informacijama budu uhapšeni, mučeni ili u krajnjem slučaju ubijeni.

Besplatan program

Program Detekt je razvijen u saradnji sa organizacijama za zaštitu prava na internetu, Digitale Geselleschaft, Electronic Frontier Foundation i Privacy International.

Besplatno se može preuzeti na stranici resistsurveillance.org i dostupan je na engleskom, španskom, amharskom, arapskom, italijanskom i njemačkom jeziku.

Do sada se softver samo može upotrebljavati na operativnom sistemu Windows, a skeniranjem se utvrđuje da li se vrši nadzor nad kompjuterom.

"Ako Defekt upozori na 'infekciju', može se pretpostaviti neko prati kompjuter i da on više nije siguran", piše na internetskoj stranici.


"Napadač najverovatnije može daljinski upravljati vašim kompjuterom, a ovo znači da nije samo u stanju da vidi vaše mailove i fajlove, nego da zna i šta tipkate", dodaje se.

Defekt je jedan od nekoliko softverskih programa koje su razvile neprofitine organizacija kako bi pomogle aktivistima i novinarima da izbjegnu nadzor državnih vlada.

Fondacija za slobodu štrampe nedavno je razvila program SecureDrop, koji omogućava tajnim izvorima da novinarima i medijskim kućama dostavljaju osjetljive informacije putem šifrirane konekcije.

Mnogi novinari su također počeli koristiti PGP šifrirane programe, koji štite komunikaciju između novinara i izvora.

Mnogi novinari i aktivisti također koriste Tor tehnologiju da sakriju tačnu lokaciju kada koriste internet. 

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs