27. 08. 2009
DRUGI IZVEŠTAJ O PRAVNOM MONITORINGU MEDIJSKE SCENE U SRBIJI
Nastavljajući implementaciju projekta „Pravni monitoring medijske scene u Srbiji i prateće promotivne aktivnosti“ podržanog od USAIDa i IREXa Srbija, ANEM predstavlja drugi Izveštaj stručnog tima ANEMa i advokatske kancelarije „Živković-Samardžić“, o sprovedenom monitoringu, za mesec jul 2009.godine.
Kao i prethodni i ovaj Izveštaj sadrži niz važnih podataka i činjenica prikupljenih pravnim monitoringom, kao i njihovu stručnu analizu i ocenu. Uočena problematična pitanja i nedostaci ukazuju šta je potrebno menjati u medijskoj regulativi i praksi, za stvaranje povoljnijeg okvira za razvoj medija.
Sprovedeni monitoring ukazuje da su u oblasti slobode izražavanja i dalje prisutne raznovrsne povrede ovog prava. Za ovaj period je naročito karakteristično bilo vođenje kampanje medija protiv medija (“Kurir” i “Glas javnosti” protiv RTV “B92”), a u sudskoj praksi su zabeležene dve posebno interesantne presude za medije.
U oblasti implementacije zakona, data su zapažanja koja se odnose na primenu Zakona o radiodifuziji i Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.
U posmatranom periodu, najznačajnije promene su se desile u oblasti usvajanja novih zakona. Izmene Zakona o javnom informisanju i predlog Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, o kojima Narodna skupština treba da glasa 31.08.2009, detaljno su obrađeni u ovom Izveštaju. Zbog netransparentnosti procesa njihove izrade, rešenja koja sadrže, kao i posledica njihovog mogućeg usvajanja, mogu se smatrati najlošijim potezom vlasti prema medijima u ovom periodu. Istovremeno, dva druga zakona, važna za medije, Zakon o medijskoj koncentraciji i javnosti medijskog vlasništva, kao i Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, nisu još stigla na dnevni red Parlamenta. Vlast time pokazuje da nema pravi odnos prema medijima i da je politički uticaj i dalje veoma izražen u ovoj oblasti.
Monitoring rada nadležnih organa, obuhvatio je praćenje aktivnosti regulatornih tela, državnih organa i kolektivnih organizacija za zaštitu autorskog i srodnih prava. U Izveštaju je posebno analizirana i realizacija Vladinih interventnih mera za pomoć medijima u uslovima krize.
Dva važna tranziciona procesa za medije, proces privatizacije i proces digitalizacije, takođe su bila predmet julskog monitoringa i ovog Izveštaja. Nalaz monitoringa za oba procesa, pokazuje da je put reformi srpskog medijskog sektora i dalje dug i neizvestan.
U Zaključku ovog Izveštaja, date su analiza i ocena postojećeg stanja u medijima u Srbiji, na osnovu sprovedenog monitoringa.
Izveštaj o julskom monitoringu, možete preuzeti ovde, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole:
Sekcija SLOBODA IZRAŽAVANJA ovde
Sekcija MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ovde
Sekcija PROCES PRIVATIZACIJE I PROCES DIGITALIZACIJE ovde
Sekcija ZAKLJUČAK ovde
CEO IZVEŠTAJ možete preuzeti ovde
-
Nema komentara.