30. 01. 2016
ŠEZDESET PETI MONITORING IZVEŠTAJ ANEMA
OKTOBARSKA MEDIJSKA SCENA SRBIJE (2015)
Sloboda izražavanja - U oktobru je zabeležen veliki broj posrednih i neposrednih pritisaka na novinare i medije, od kojih neki potiču i od nadležnh državnih organa, a u Izveštaju su obrađeni sledeći slučajevi: dva slučaja u kojima su pripadnici Komunalne policije onemogućili novinarima da rade svoj posao - ekipi Istinomera, uskraćujući im pravo da naprave prilog na mestu koje su oni odabrali, i ekipi Mreže za istraživanje kriminala i korupcije - Krik, oduzimajući im opremu za rad i brišući snimke; slučaj „Telepromter", u kojem je postavljeno pitanje prava novinara na zaštitu izvora informacije; slučaj netransparentne smene urednika kulturne rubrike u dnevnom listu „Magyar Szo", koji otvara pitanje obezbeđivanja uređivačke autonomije budžetski finansiranih manjinskih medija; slučaj pritiska vladajuće stranke na javni servis RTS nakon gostovanja Zorana Panovića na toj televiziji. Od sudskih postupaka u Izveštaju su stručno komentarisani: postupak koji se vodi povodom krivične prijave RDP B92, po osnovu člana 387. KZ, protiv Pokreta „Naši", a zbog objavljivanja spiska navodnih Srbomrzaca; presuda Višeg suda u Beogradu, u slučaju Dragoljub Milanović, bivši direktor RTS-a, protiv novinara Nikole Radišića i RDP B92, u kojoj je potvrđen stav da se „vrednosni sudovi" ne mogu dokazivati i da novinar nije dužan da se strogo drži pravnih kategorija prilikom izveštavanja.
Implementacija zakona - Zakon o javnom informisanju i medijima: autori Izveštaja se bave uočenim problemima u primeni pravila o projektnom sufinansiranju, ukazujući na njihov uzrok. Zakon o elektronskim medijima: obrađeno je pitanje političke promocije van predizborne kampanje, u kontekstu direktnog prenosa obeležavanja godišnjice osnivanja vladajuće SNS, kao i postupanje Regulatornog tela za elektronske medije (u tom slučaju, a komentarisani su i postupak izbora kandidata za članove Saveta REM-a, i umrežavanje medijskih usluga, odnosno određenih TV i radio stanica. Zakon o javnim medijskim servisima: povodom javnih rasprava koje su oba javna servisa sprovela o svojim programskim sadržajima, u Izveštaju je ukazano na ulogu Programskih saveta javnih servisa, i na druge aspekte transparentnosti rada javnih servisa koji takođe moraju biti ostvareni.
U delu Izveštaja koji se odnosi na usvajanje novih zakona, autori konstatuju da nije bilo značajnih aktivnosti u tom pogledu, osim što je najavljeno da će se Predlog zakona o oglašavanju uskoro naći u skupštinskoj proceduri.
Rad nadležnih tela, organa i organizacija - Regulatorno telo za elektronske medije (REM)- u Izveštaju se analizira slučaj medijske hajke TV Happy na predsednicu Privrednog suda u Pančevu, i postupanje REM-a u tom slučaju; Savet za štampu i Poverenica za zaštitu ravnopravnosti - povodom spornog teksta o migrantima u „Informeru", Savet i Poverenica su različito ocenili pisanje novinara s aspekta povrede profesionalnih i pravnih pravila koja se odnose na zabranu diskriminacije, čime se autori bave u Izveštaju.
Proces privatizacije - Autori Izveštaja konstatuju završetak procesa privatizacije medija prodajom kapitala i komentarišu situaciju u toj oblasti.
U Zaključku Izveštaja, sumirajući svoje nalaze o medijskoj situaciji u Srbiji u oktobru 2015, autori ukazuju na ono što je obeležilo medijsku scenu u tom mesecu.
Šezdeset peti Monitoring Izveštaj uradio je stručni monitoring tim ANEM-a iz advokatske kancelarije „Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEM-om. Ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.
Izradu ovog Izvestaja podržala je Švajcarska kancelarija za saradnju kroz Fond Malih projekata, ali stavovi izneti u njemu nisu nužno i stavovi Švajcarske kancelarije za saradnju, već pripadaju isključivo autorima Izveštaja.
I SLOBODA IZRAŽAVANJA
II MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH PROPISA
III MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA
IV MONITORING RADA NADLEŽNIH TELA, ORGANA I ORGANIZACIJA
V PROCES PRIVATIZACIJE
VI ZAKLJUCAK
OVDE PREUZMITE CEO IZVEŠTAJ.
-
Nema komentara.