Home  /  Aktivnosti ANEMa  /  Monitoring medijske scene

24. 05. 2011

DVADESET PRVI MONITORING IZVEŠTAJ

Medijsku scenu Srbije u aprilu 2011, prema oceni monitoring tima u Zaključku njihovog Dvadeset prvog Izveštaja, najviše je obeležilo potpisivanje Protokola kojim se uređuje saradnja na izradi Nacrta medijske strategije, između Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva i najvažnijih medijskih udruženja, kao i imenovanje državne sekretarke za informisanje i medije u Ministarstvu. Nastavak rada na Medijskoj strategiji, prihvatanje Ministarstva da eksperti koje udruženja imenuju predstavljaju apsolutnu većinu u radnoj grupi, kao i imenovanje funkcionerke višeg ranga nego što je to bilo do sada, koja će se baviti medijima, mogli bi da predstavljaju najavu pozitivnih promena u medijskom sektoru.

Osim ovoga, bitnih pozitivnih pomaka za medijsku scenu u Srbiji nije bilo u aprilu 2011, kako proizilazi iz Izveštaja.

Usvajanja novih zakona, bitnih za medije, u ovom periodu nije bilo, iako je odavno jasno da postojeći medijski regulatorni okvir nije dobar. Ali, to nažalost može da bude i dobra vest, s obzirom na prethodna loša iskustva medija sa usvajanjem krajnje rigidnih i nepovoljnih propisa.

Monitoring slobode izražavanja pokazuje da su nastavljeni pritisci, pretnje i napadi na novinare i medije, a da opstrukcija postoji, kako za otkrivanje onih koji prete novinarima i napadaju ih, tako i za utvrđivanje njihove odgovornosti, što je vidljivo u slučajevima obrađenim u ovom delu Izveštaja. Autori takođe ukazuju na nelogičnosti kaznene politike u Srbiji, kako u propisima, tako i u sudskoj praksi, koje direktno utiču na položaj medija i novinara.

Iz monitoringa implementacije postojećih zakona autorski tim je za ovaj Izveštaj izdvojio slučajeve koji pokazuju zašto za medije u Srbiji nije dovoljno samo da postoje odgovarajući zakoni, već je posebno važno da li i kako se oni primenjuju (naplata pretplate za radio prijemnike u motornim vozilima - Zakon o radiodifuziji; Zakon o lokalnoj samoupravi - na primeru Grada Loznice, autori ukazuju na značaj koji za lokalne medije ima pitanje načina ispunjavanja zakonske obaveze lokalnih samouprava da se staraju i obezbeđuju uslove za javno informisanje od lokalnog značaja).

U delu Izveštaja koji se bavi monitoringom rada nadležnih organa, autori su obradili: aktivnosti RRA koje se odnose na ustanove javnog radiodifuznog servisa - izbor članova UO RTS i RTV i razmatranje godišnjeg izveštaja za 2010. godinu o ispunjavanju zakonskih i programskih obaveza RTSa; aktivnosti RATELa - analiza devet tržišta predloženih za prethodnu regulaciju, od kojih je jedno, tržište distribucije medijskih sadržaja, koja pokazuje da na tom tržištu zapravo nema realne konkurencije, na štetu krajnjih korisnika; aktivnosti Odbora za kulturu i  informisanje Narodne skupštine Republike Srbije, koje su od značaja za medije; aktivnosti resornog ministarstva za medije koje bitno mogu uticati na njihov položaj, što važi i za aktivnosti OFPSa. 

Procesi digitalizacije i privatizacije - Datum prelaska na digitalno emitovanje TV programa se približava; stoga se monitoring tim bavio pripremnim aktivnostima i najavama nadležnih organa da će Srbija ispuniti rokove za digitalizaciju kada i EU i zemlje regiona. Privatizacija medija je i dalje samo tema u medijima, ali ne i predmet konkretnih odluka nadležnih organa, koje bi dovele do odgovorne javne politike u ovoj oblasti, zbog čega štetne posledice trpi ceo medijski sektor.

Dvadeset prvi Monitoring Izveštaj je uradio stručni tim advokatske kancelarije "Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEMom, a ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.

Sekcija SLOBODA IZRAŽAVANJA ovde
Sekcija MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA ovde
Sekcija MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA ovde
Sekcija PROCES DIGITALIZACIJE I PROCES PRIVATIZACIJE ovde
Sekcija ZAKLJUČAK ovde
CEO IZVEŠTAJ možete preuzeti ovde

  • Nema komentara.

Najnovije

Ostali članci
Pravni monitoring
Medijska pismenost
Korupcija u fokusu
izvestaj
Bolja Srbija
Lokalne samouprave
demolizam
ANEM kampanje

Anketa

Novi medijski zakoni

Koliko će novi medijski zakoni podstaći razvoj medijskog sektora?

Značajno

Donekle

Malo

Nimalo

Rezultati

Intranet login

Najnovije informacije o aktivnostima ANEMa

Prijavite se!

Unicef
Unicef
Bolja Srbija
Novinari

Rekonstrukcija i redizajn web sajta realizovani su zahvaljujući građanima SAD u okviru programa podrške medijima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) koji implementira IREX.
Sadržaj web sajta je isključiva odgovornost ANEMa i ne predstavlja zvaničan stav USAID-a i IREX-a.

 

Takovska 9/16, 11 000 Beograd; Tel/fax: 011/32 25 852, 011/ 30 38 383, 011/ 30 38 384; E-mail: anem@anem.org.rs