07. 07. 2014
Pedeset drugi monitoring izveštaj ANEMa
MEDIJSKA SCENA SRBIJE U MAJU 2014 I SUMIRAN NALAZ MONITORING TIMA O SRPSKOJ MEDIJSKOJ SCENI U PERIODU JANUAR - APRIL 2014
A. UVOD - Medijska scena Srbije u prva četiri meseca 2014:
Prema nalazu monitoring tima, u prva četiri meseca ove godine nivo ostvarenosti medijskih sloboda značajno se smanjio. Obrazlažući takvu svoju ocenu, autori Izveštaja navode koja važna pitanja i problemi su i dalje ostali nerešeni, i obrađuju karakteristična dešavanja na medijskoj sceni u tom periodu. Posebno se bave slučajem uklanjanja video sadržaja sa YouTube-a koji su na satiričan način prikazivali akciju spasavanja ljudi iz snežne vejavice u blizini sela Feketić, kao i navodnim mobingom kojem je jedna novinarka bila izložena u vezi sa akcijom „Feketić"; bave se i javnim konkursom RRA za dodelu dozvole za emitovanje TV programa na celoj teritoriji Republike Srbije koji je imao brojne nedostatke i zbog kog je taj regulator bio izložen velikom pritisku; analiziraju i slučaj koji je ukazao na neke slabosti samoregulatornog tela - Saveta za štampu. Kao pozitivna dešavanja, koja, nažalost, nisu uspela da promene opštu nezadovoljavajuću ocenu medijske situacije u tom periodu, autori izdvajaju i analiziraju dve odluke Ustavnog suda kojima su sporne odredbe Zakona o kinematografiji i Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina proglašene neustavnim, što može doprineti očuvanju nezavisnosti regulatornih tela u oblasti radiodifuzije (Zakon o kinematografiji), kao i većoj zaštiti manjinskih medija i javnih radiodifuznih servisa od političkih uticaja i mešanja u uređivačku politiku, zaštiti prava samih nacionalnih manjina na informisanje, kao i bržoj realizaciji privatizacije medija (Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina); ukazuju i na značajan napredak u saradnji reprezentativnog udruženja emitera sa kolektivnim organizacijama za zaštitu autorskog i srodnih prava, ostvaren zaključenjem Sporazuma o jedinstvenoj tarifi naknada sa OFPS i PI i Protokola o saradnji sa Sokojem, koji su olakšali položaj emitera regulišući pitanje njihovih finansijskih obaveza prema tim kolektivnim organizacijama na povoljan način.
B. MEDIJSKA SCENA SRBIJE U MAJU 2014:
Ni mesec maj nije doneo očekivane i neophodne promene medijskom sektoru. Kako rezultati monitoringa procesa usvajanja novih zakona pokazuju, medijski zakoni ne samo da nisu usvojeni već se nacrti novog Zakona o javnom informisanju i medijima i novog Zakona o elektronskim medijima i dalje nalaze u fazi usklađivanja sa nadležnim direktoratima Evropske komisije. Nacrt novog Zakona o javnim medijskim servisima, u delu koji se tiče finansiranja javnih medijskih servisa, još uvek je u fazi internog usaglašavanja, pre svega sa Ministarstvom finansija. Zbog odlaganja usvajanja medijskih zakona, nikakvih aktivnosti nije bilo ni u oblasti privatizacije medija a, prema mišljenju autora, nije ih realno ni očekivati pre usvajanja tih zakona.
Međutim, u ovom mesecu nisu izostali slučajevi mogućih povreda slobode izražavanja. Autori u istoimenom delu Izveštaja obrađuju četiri slučaja u kojima analiziraju povrede prava i sloboda novinara i medija, i to: zastrašivanje novinarke iz Kuršumlije napadom na njenu imovinu; smenu šefa deska „Večernjih novosti" bez obrazloženja, nakon kritika koje je, gostujući na RTS-u, izrekao na račun premijera i pojedinih ministara, kao i moguć slučaj pretnji i mobinga nad zaposlenima u Radio Subotici, za koje zaposleni optužuju v.d. direktora tog medija - autori u analizama oba ova slučaja ukazuju na potrebu i važnost završetka privatizacije medija; podnošenje krivične prijave protiv urednika informativnog portala Ruma zbog navodnog izazivanja panike objavljivanjem teksta na tom portalu. Od sudskih postupaka u ovom periodu autori analiziraju sam slučaj i tužbu za naknadu nematerijalne štete koju je podnelo troje lica protiv Bečejskog udruženja mladih, osnivača portala MojBečej.rs, zbog duševnih bolova nanetih objavljivanjem informacija na tom portalu - ovaj slučaj je interesantan zbog mogućnosti da sud u tom postupku da odgovore na sporna pitanja u vezi sa primenom osnova za odbijanje objavljivanja odgovora.
U delu Izveštaja - implementacija postojećih zakona, autori se bave primenom Zakona o radiodifuziji, odnosno odlukom Saveta RRA o predstavci u vezi sa gostovanjem višestruko osuđivanog Kristijana Golubovića u programima gotovo svih nacionalnih komercijalnih TV emitera.
Rad nadležnih organa - analiziran je rad regulatornog tela RRA - preporuka RRA Vladi Srbije da u određenom periodu oslobodi emitere iz područja pogođenih poplavama od plaćanja naknade za emitovanje RTV programa, kao i obaveštenje RRA RTV stanicama o načinu emitovanja programa u vreme trajanja dana žalosti zbog žrtava poplava, povodom kog su kablovski operatori u vreme trajanja dana žalosti iz svoje programske ponude neovlašćeno i nezakonito isključili gotovo sve strane kanale; rad državnih organa: Narodne skupštine - odnos parlamenta prema nezavisnim institucijama; Zaštitnika građana - analiza njegovog Redovnog godišnjeg izveštaja za 2013, posebno delova koji su bitni za medije: navoda o dve negativne pojave - kоntrоli mеdiја i tаblоidizаciјi držаvе, kao i navoda o postignućima i manjkavostima u pogledu ostvarivanja medijskih sloboda; Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti - analiza redovnog Godišnjeg izveštaja o sprovođenju zakona iz njegove nadležnosti, posebno delova koji se odnose na pristup informacijama od javnog značaja, kao bitnih za medije; Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal - autori se bave reakcijom Tužilaštva na hakerske napade na Internet sajtove koji su prenosili kritičke tekstove o reakciji države u vanrednoj situaciji, s jedne strane, kao i reakcijom tog organa na komentare na društvenim mrežama o broju mrtvih u poplavama, s druge strane.
Proces digitalizacije - autori se bave dobrim stranama proširenja Inicijalne mreže za emitovanje digitalnog TV signala, ali ujedno ukazuju i na nedostatke u sprovođenju procesa digitalizacije koji moraju biti što pre otklonjeni radi okončanja tog procesa u planiranom roku.
U Zaključku Izveštaja, autori ukazuju na najvažnije probleme u medijskom sektoru koji medijsku situaciju čine i dalje nepovoljnom.
Pedeset drugi Monitoring Izveštaj uradio je stručni tim Pravnog odeljenja ANEM-a, advokatske kancelarije „Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEM-om. Ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.
A. UVOD - MEDIJSKA SCENA SRBIJE U PRVA ČETIRI MESECA 2014.
B. I SLOBODA IZRAŽAVANJA U MAJU 2014.
B. II MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH PROPISA U MAJU 2014.
B. III MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA U MAJU 2014.
B. IV MONITORING RADA NADLEŽNIH REGULATORNIH TELA I DRŽAVNIH ORGANA U MAJU 2014.
B. V PROCES DIGITALIZACIJE U MAJU 2014.
B. VI PROCES PRIVATIZACIJE U MAJU 2014.
B. VII ZAKLJUČAK - MAJ 2014.
Ovde preuzmite CEO MONITORING IZVEŠTAJ br. 52
-
Nema komentara.