29. 08. 2014
Pedeset četvrti monitoring izveštaj ANEMa
MEDIJSKA SCENA SRBIJE U JULU 2014.
Centralni događaj za medijski sektor u julu bio je početak procesa usvajanja predloga tri medijska zakona - o javnom informisanju i medijima, o elektronskim medijima i o javnim medijskim servisima - koje je vlada krajem jula usvojila i dostavila parlamentu predlažući njihovo donošenje po hitnom postupku, o čemu autori ovog izveštaja pišu u delu Monitoring procesa usvajanja novih zakona.
U ovom periodu pretnje i napadi na novinare i medije su se nesmanjeno dešavali, o čemu autori ovog izveštaja pišu u delu Sloboda izražavanja. Jul je otpočeo brutalnim fizičkim napadom na urednika FoNet-a Davora Pašalića, u kom slučaju postoji osnov za sumnju da se radilo o ciljanom napadu na novinara zbog novinarskog posla kojim se bavi. Pored toga, obrađena su i tri slučaja pretnji novinarima - odgovornom uredniku i vlasniku Informativnog Internet portala Ruma grubo je pretio lokalni privrednik zbog tekstova pisanih o priključenju njegovog objekta na gradsku kanalizacionu mrežu, iako je novinar tvrdio da nije autor tih tekstova; novinaru agencije Beta u Gornjem Milanovcu Živku Perišiću pretio je predsednik mesne zajednice u Zagrađu zbog prenošenja informacije o tome da je optužen zbog krađe struje; novinarki portala „Smederevske novine" i dopisnicima brojnih beogradskih dnevnih listova iz Smedereva gradski funkcioner, o čijem privođenju su izveštavali, slao je preteće poruke preko društvene mreže Fejsbuk - sva tri slučaja pretnji analizirana su u kontekstu člana 138. Krivičnog zakonika, koji reguliše krivično delo ugrožavanje sigurnosti. U julu je zabeležen i slučaj navodne ucene od strane medija - jedan beogradski pekar optužio je list „Kurir" da mu je tražio veliku mesečnu sumu novca kako više ne bi bili objavljivani tekstovi koji toj pekari ne idu u prilog; način na koji je ovaj slučaj rešen govori o meri u kojoj su institucije sistema urušene. U okviru dela sudski postupci analizirana je presuda Višeg suda u Beogradu kojom je odbijen zahtev privrednika Milana Beka za naknadu štete protiv B92 i tri urednika i novinara ove medijske kuće, a povodom intervjua sa Stankom Subotićem, emitovanog na ovoj TV stanici u decembru 2010, u kom je Subotić, između ostalog, govorio i o Beku; sud se u presudi poziva u više navrata na praksu Evropskog suda za ljudska prava u primeni člana 10 Evropske konvencije zа zаštitu lјudskih prаvа i оsnоvnih slоbоdа.
Rad nadležnih organa - analiziran je rad regulatornih tela: RRA - povodom RRA obaveštenja emiterima o vršenju nadzora nad vođenjem elektronske evidencije emitovanja i reemitovanja autorskih dela, autori analiziraju ovlašćenja te agencije u vršenju nadzora; RATEL - autori analiziriju spajanje RATEL-a i RAPUS-a i ukazuju na potencijalnu opasnost izvršene konvergencije regulatora; analiziran je i zaključak RATEL-a u vezi sa naplatom naknada za korišćenje radio frekvencija i njegove moguće negativne posledice po medijski sektor; rad državnih organa: nadležna ministarstva za medije i telekomunikacija - autori sumiraju ono o čemu se pričalo na održanom Bilateralnom skrininingu za pregovaračko poglavlje 10 - informaciono društvo i mediji, i ukazuju na važnost tog događaja kako za medijski sektor tako i za pristupanje Srbije EU; Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti - autori analiziraju prve rezultate nadzora Poverenika nad Internet servis provajderima u vezi sa zaštitom privatnosti i poverljivosti komunikacija, kao i zalaganje Poverenika za preduzimanje mera koje su potrebne da bi se informacije o organima javne vlasti učinile dostupnim građanima; Odbor Narodne skupštine za kulturu i informisanje - povodom učestalih zahteva dramskih, filmskih i televizijskih umetnika i interpretatora za regulisanje pitanja kolektivnog ostvarivanja njihovog autorskog i srodnih prava, na koju temu je Odbor organizovao i prvo javno slušanje, autori ovog izveštaja bave se najavljenim spornim načinom rešenja tog pitanja koji može ugroziti TV emitere; organizacije za kolektivno ostvarivanje srodnih prava (OFPS i PI) - autori pišu o pregovorima o jedinstvenoj tarifi naknada koje ove organizacije vode sa kablovskim operatorima i sa javnim medijskim servisima (RTV i RTS) i ukazuju na zakonske odredbe koje to pitanje regulišu.
Proces digitalizacije - povodom objavljivanja RRA liste regionalnih TV emitera za ulazak u Inicijalnu mrežu, autori skreću pažnju na neravnopravan položaj lokalnih TV stanica u procesu priprema za prelazak na digitalno emitovanje TV programa.
Proces privatizacije - autori ukazuju na to kako je pitanje privatizacije medija rešeno Predlogom zakona o javnom informisanju i medijima.
U Zaključku Izveštaja autori sumiraju Izveštaj i ukazuju na važnost medijskih zakona, ali i njihove adekvatne primene, za ostvarivanje funkciјe medija u dеmоkrаtskоm društvu .
Pedeset četvrti Monitoring Izveštaj uradio je stručni tim Pravnog odeljenja ANEM-a, advokatske kancelarije „Živković&Samardžić", u saradnji sa ANEM-om. Ovde ga možete preuzeti, u celosti ili u delovima, klikom na izabranu sekciju dole.
Izneti stavovi u ovom Izveštaju pripadaju isključivo autorima i ne moraju predstavljati zvaničan stav Civil Rights Defenders-a.
Izneti stavovi u ovom Izveštaju pripadaju isključivo autorima i ne moraju predstavljati zvaničan stav Fondacije za otvoreno društvo, Srbija.
I SLOBODA IZRAŽAVANJA
II MONITORING IMPLEMENTACIJE POSTOJEĆIH PROPISA
III MONITORING PROCESA USVAJANJA NOVIH ZAKONA
IV MONITORING RADA REGULATORNIH TELA, DRŽAVNIH ORGANA I KOLEKTIVNIH ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKOG I SRODNIH PRAVA
V PROCES DIGITALIZACIJE
VI PROCES PRIVATIZACIJE
VII ZAKLJUČAK
Ovde preuzmite CEO MONITORING IZVEŠTAJ br. 54
-
Nema komentara.