Bezbedni novinari
Portal Bezbedni novinari ima za cilj da na jednom mestu obezbedi što veći broj informacija koje mogu biti od ključne važnosti za svakodnevni rad kako novinara i urednika, tako i svih onih uključenih u poslove od značaja za javno informisanje.

U fokus interesovanja ovog portala postavljena je zaštita bezbednosti novinara. Na njemu se nalaze smernice uz pomoć kojih se mogu sagledati problemi do kojih u procesu rada neretko dolazi, kao i sistematizovan relevantan pravni okvir i konkretni mehanizmi koje ugroženi radnici u poslu javnog informisanja mogu konsultovati u cilju rešavanja problema.
Takođe, na ovom portalu objavljivaće se informacije o aktulenim sudskim postupcima, analize relevantne sudske prakse i odgovori na dileme sa kojima se novinari često susreću.
Sigurna linija

Ovo je specijalni besplatni broj telefona i direktna linija, na koji novinar/novinarka ili medijski radnik/radnica može prijaviti svaku situaciju koja proizvodi osećaj ugroženosti zbog bavljenja novinarskom profesijom.
Pozivom na broj 0800 100 115 dobijaju se jasna objašnjenja o zakonskom tretmanu dela, i o postupcima koji treba da se pokrenu kako bi se nadležnim institucijama, policiji i tužilaštvu prijavilo ugrožavanje bezbednosti.

Od početka godine 125 napada i pritisaka na novinare
U ovoj godini do sada je zabeleženo 125 napada i pritisaka na novinarke i novinare, a u celoj prošloj njih 166, izjavila je danas u Nišu pravnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Marija Babić.

Stalna radna grupa za bezbednost novinara u četvrtak u Nišu zbog brojnih napada na novinare u ovom gradu tokom vikenda
U samo jednom danu u Nišu, dogodilo se nekoliko incidenata koji postaju karakteristični za ponašanje partije na vlasti, ali i policije.

Nekažnjeni fizički napadi na novinarke, novinare i medijske radnike postali svakodnevica u Srbiji
ANEM najoštrije osuđuje fizički napad na novinarku Južnih vesti Tamaru Radovanović, dok je obavljala novinarski posao.

ANEM: Nedopustiv napad na kamermana N1 pred predsednikom SNS i demonstracija netrpeljivosti prema medijskim radnicima i novinarima
Prilikom snimanja javnog događaja u selu Makovište u okolini Kosjerića, kojem je prisustvovao i predsednik vladajuće stranke SNS Miloš Vučević, s leđa je napadnut sa više udaraca u leđa i vrat, uz šutiranje, kamerman N1 Marjan Vučetić, a zatim izbačen iz šatre u kojoj se održavao program koji je pratila ekipa dopisništva ove televizije iz Kruševca. Posle ovog mučkog napada, od strane organizatora nije bilo reakcija kako bi se zaštitio kamerman u obavljanju svog posla.

ANEM najoštrije osuđuje privođenje fotoreportera Gavrila Andrića
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) najoštrije osuđuje privođenje fotoreportera Gavrila Andrića. Andrić nekoliko meseci unazad fotografiše studentske proteste. Slobode je lišen tokom protesta građana ispred zgrade suda u Novom Sadu. Prema podacima dostupnim u medijima, iz policije je pušten dva sata nakon privođenja.

Kako je Pionirski park postao „zabranjeni grad” za profesionalne novinare
Okupirani Pionirski park u Beogradu i prostor na ulici ispred Skupštine Srbije, sudeći po broju napada na novinare i sprečavanju da rade svoj posao, kao da je postao „zabranjeni grad“.

Izveštaj o radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara za 2024. godinu
Novi izveštaj o radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara donosi podathe o slučajevima napada na novinare u 2024. godini, studije slučajeva iz prakse SRG, opis aktivnosti SRG tokom prošle godine, akcioni plan Grupe za ovu godinu, kao i zaključke i preporuke

2024. godina - Sumrak slobode novinara i medija u Srbiji
Na početku 2024. godine, Apelacioni sud doneo je oslobađajuću odluku za četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, posle dve prvostepeno osuđujuće odluke na ukupno 100 godina zatvora, nakon 15 godina istrage i devet godina suđenja.

„Rat“ protiv novinara mora biti zaustavljen
Napad na novinara Insajder televizije Stefana Miljuša dok je obavljao novinarski posao na Trgu Nikole Pašića, u zoni događaja koji organizuje Srpska napredna stranka, četrnaesti je fizički napad na novinare u prva četiri meseca 2025. godine, što je prava eskalacija i može se nazvati svojevrsnim ratom protiv novinara.
Najnovije

SĆF: Brutalna kampanja iz državnog vrha – za tri nedelje 57 napada na novinare

Stanković: Kidnapovali su me zbog mog rada. Policajci su me tukli i iživljavali se, ali nisam obrisao snimke

ANEM alarm: Nadležni hitno da istraže pismo koje je dobila redakcija N1

Srbija: Sloboda medija nastavlja da opada zabrinjavajućom brzinom, EU mora da reaguje
